«Պարի Սեն Ժերմենի» հարձակվող Կիլիան Մբապեն ճանաչվել է աշխարհի ամենաթանկ ֆուտբոլիստը
CIES Football Observatory-ը ՝ Շվեյցարիայի հետազոտական ​​կենտրոնը, որը համագործակցում է Ֆուտբոլի միջազգային ֆեդերացիայի (ՖԻՖԱ) և Եվրոպական ֆուտբոլային ասոցիացիաների միության (ՈՒԵՖԱ) հետ, Փարիզի Սեն Ժերմենի հարձակվող Կիլիան Մբապեին ճանաչել է աշխարհի ամենաթանկ ֆուտբոլիստը։ Կազմակերպության պաշտոնական կայքում հրապարակվել է 100 ամենաթանկ խաղացողների ամբողջական ցուցակը։
Ըստ CIES-ի ՝ Մբապեի տրանսֆերային արժեքը գնահատվում է 205,6 միլիոն եվրո: Վարկանիշի առաջին գիծ հասնելով, ըստ փորձագետների, ֆուտբոլիստին մայիսի վերջին երկարաձգել են ՊՍԺ-ի հետ պայմանագրի ժամկետը. մարզիկը համաձայնել է. խաղալ Ֆրանսիայի հավաքականում ևս երեք տարի։CIES Football Observatory-ի վարկածով ամենաթանկ խաղացողների տասնյակում ներառվել են նաև Վինիսիուս Ժունիորը Մադրիդի «Ռեալից», ում տրանսֆերային արժեքը գնահատվում է 185,3 միլիոն եվրո, Էրլինգ Հալանդը «Մանչեսթեր Սիթիից» (152,6 միլիոն եվրո), Պեդրի Գոնսալեսը «Բարսելոնայից»: (135,1 մլն եվրո), Ջուդ Բելինգհեմը Դորտմունդի «Բորուսիայից» (133,7 մլն եվրո), Ֆիլ Ֆոդենը «Մանչեսթեր Սիթիից» (124 մլն եվրո), Ֆրենկի դե Յոնգը «Բարսելոնայից» (112.5 մլն եվրո), Լուիս Դիասը «Լիվերպուլից» (110 մլն եվրո), Ռուբեն Դիասը՝ «Լիվերպուլից». «Մանչեսթեր Սիթին» (109,6 միլիոն եվրո) և Ֆերան Տորեսը «Բարսելոնայից» (109,5 միլիոն եվրո):
Forbes USA-ն ավելի վաղ Մադրիդի «Ռեալին» ճանաչել էր այս պահին աշխարհի ամենաթանկ ֆուտբոլային ակումբը։ Դրա արժեքը գնահատվում է 5,1 միլիարդ դոլար, իսկ գործառնական եկամուտը՝ 90 միլիոն դոլար, լավագույն եռյակում են նաև «Բարսելոնան» և «Մանչեսթեր Յունայթեդը»։