Հայաստանում մեկնարկած ընտրական գործընթացն անցնում է աննախադեպ քաղաքական ակտիվության, բարձր մասնակցության և կոշտ փոխադարձ մեղադրանքների մթնոլորտում։ Քվեարկության ավարտից հետո հանրապետության առաջատար քաղաքական ուժերի ղեկավարները, նախկին նախագահներն ու վարչապետի թեկնածուները հանդես են եկել հայտարարություններով՝ ամփոփելով իրենց ակնկալիքները, ընտրական պայքարի առանձնահատկություններն ու երկրի զարգացման սեփական տեսլականները։
Քաղաքական դաշտի դերակատարները միակարծիք են մեկ հարցում. այս ընտրությունները պետության համար ունեն պատմական և ճակատագրական նշանակություն։
1. Արմատական փոփոխությունների և ազգային ինքնության օրակարգ
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը քվեարկությունից հետո հստակեցրել է այն արժեքային համակարգը, հանուն որի կատարել է իր ընտրությունը։ Նախագահի խոսքով՝ իր քվեն ուղղված է ազգային, ինքնության պահպանմանը միտված, պաշտպանված, անվտանգ և բարեկեցիկ Հայաստան կերտելուն։
Քոչարյանը բարձր է գնահատել ընդդիմության հաղթելու շանսերը՝ ընդգծելով, որ երկրում սպասվում են ռադիկալ բարեփոխումներ.
«Զարգացումներ լինելու են, եթե մեր ծրագրին ծանոթ եք, ապա իսկապես ռադիկալ փոփոխություններ լինելու են։ Անցած անգամ մեր մանդատները բավարար չէին նպատակի հասնելու համար... որպես ռադիկալ ընդդիմադիր ուժ, կարծում եմ՝ որևէ մեկի մոտ կասկած չկա, որ հենց մենք ենք ամենից ռադիկալը»։
2. «Խելամիտ Հայաստան» և աշխարհաքաղաքական կայունություն
«Հայ ազգային կոնգրես» (ՀԱԿ) կուսակցության վարչապետի թեկնածու Լևոն Զուրաբյանն իր հերթին շեշտադրել է ընտրության բախտորոշ բնույթը՝ կոչ անելով անցում կատարել դեպի «խելամիտ» պետական կառավարում։ Զուրաբյանի արտաքին քաղաքական տեսլականն ուղղված է Հայաստանը գերտերությունների բախման թատերաբեմից տարածաշրջանային տարանցիկ (տրանզիտային) հանգույցի վերածելուն, որը կկամրջի Արևելքն ու Արևմուտքը, Հյուսիսն ու Հարավը։
ՀԱԿ-ի ծրագրային դրույթների համատեքստում Զուրաբյանն առանձնացրել է.
Տնտեսական թռիչք. Հայաստանը վերածել տեխնոլոգիական դրախտի և արմատախիլ անել աղքատությունը։
Իրավական պետություն. Օրենքի և Սահմանադրության գերակայություն, ժողովրդավարություն, ինչպես նաև հոգևորականների ու քաղաքական ընդդիմախոսների հետապնդումների դադարեցում։
Մշակութային հենք. Ինքնության և պատմամշակութային արժեքների մեկտեղում։
3. Պետական ռեսուրսների չարաշահման քննադատություն և իշխանափոխության հեռանկար
Խիստ քննադատությամբ է հանդես եկել ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։ Նա ընդգծել է, որ իր քաղաքական կարիերայի ընթացքում երբեք չի տեսել պետական ապարատի այսպիսի աննախադեպ միջամտություն ընտրական գործընթացներին։ Սարգսյանի ձևակերպմամբ՝ տեղի է ունեցել պետական ռեսուրսների և միջոցների բացահայտ «մսխում»՝ ամենաբարձր մակարդակով։
Անդրադառնալով ընտրություններից հետո իշխանության հնարավոր անցնցում փոխանցմանը՝ երրորդ նախագահը նշել է.
«Եթե քվեարկության արդյունքներով ընդդիմադիր ուժերը հաղթեն, որևէ մեկը չի կարող այդ ընդդիմադիր ուժերից իրենց ձայները խլել, ոչ մեկը չի կարող»։
4. Նոր ուժերի հավակնություններն ու կոալիցիոն սահմանափակումները
«Հայաստանի շնորհրապետական» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Գուրգեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ իրենց քաղաքական ուժը պատրաստ է իրադարձությունների զարգացման երեք հնարավոր սենարների էլ (արտախորհրդարանական գործունեություն, խորհրդարանական անցում, ընտրական հաղթանակ)։ Սիմոնյանը բավականին բարձր՝ 70% և ավելի է գնահատել խորհրդարան անցնելու իրենց շանսերը։
Միևնույն ժամանակ, նա հստակ գծել է քաղաքական կոալիցիաների «կարմիր գծերը»՝ բացառելով որևէ դաշինք կամ համագործակցություն նախկին երեք նախագահների և ներկայիս վարչապետի քաղաքական ուժերի հետ.
«Կոալիցիա կազմելը բացառվում է, բայց ենթադրենք, եթե կբերվի օրինագիծ, որը մեր ծրագրին համահունչ է, ապա ինչո՞ւ ոչ, կարելի է քվեարկել այդ օրինագծին կողմ»։
Սիմոնյանի խոսքով՝ իրենց հիմնական նպատակներից է հանրության համար կայուն ապագայի, հավասարակշռված խաղաղության ապահովումն ու թմրամոլության ու խաղամոլության խրախուսման ներկայիս պետական համակարգի արմատախիլ անելը։
5. Ռեկորդային մասնակցություն և ընտրական տակտիկայի փոփոխություն
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության (ԲՀԿ) ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանն արձանագրել են ընտրողների աննախադեպ բարձր ակտիվություն և տեղամասերում գոյացած հերթեր։
Էդմոն Մարուքյանը շեշտել է, որ քաղաքական ուժերին հաջողվել է մոբիլիզացնել ժողովրդին։ Նա հույս է հայտնել, որ քաղաքական բովանդակությունը կվերադառնա խորհրդարան, ինչը երկիրը կզերծ պահի ցնցումներից։ Խոսելով ընտրական մակարդակում ձերբակալությունների մասին՝ Մարուքյանը նշել է, որ իրենց թիմից ձերբակալվածներ չկան, քանի որ նրանք հրաժարվել են ֆիզիկական շտաբներից (որոնց անվանել է «պրովոկացիայի բուն») և աշխատել են բացառապես թվային ու սոցիալական հարթակներում։
Գագիկ Ծառուկյանը համոզմունք է հայտնել, որ հավաքական ընդդիմությունը միանշանակ հաղթելու է ներկայիս իշխանությանը. «Կնայենք՝ ով ամենաշատ ձայները կհավաքի, նա էլ իր վարչապետի թեկնածուին կառաջադրի»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ ժողովուրդը հոգնել է և ձգտում է կենսամակարդակի շոշափելի բարելավման։
6. Սուբյեկտության վերականգնում և իրավական ահազանգեր
Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի գործարար և քաղաքական գործիչ Սամվել Կարապետյանի հայտարարությունը, ով ընդգծել է լեգիտիմ իշխանության ձևավորման կարևորությունը, որպեսզի երկրի ապագան որոշվի ներսում, այլ ոչ թե արտաքին կենտրոնների կողմից։ Նա նկատել է, որ միջազգային լրատվամիջոցների մեծ հոսքը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանն աշխարհի համար դարձել է «նորմալ սուբյեկտ»։ Կարապետյանը նաև մտահոգություն է հայտնել երկրում տիրող իրավական մթնոլորտի վերաբերյալ՝ նշելով, որ իրեն ընտրության են «բերել»։
Իրավական և քաղաքացիական վերահսկողության համատեքստում իր գնահատականն է տվել նաև Արման Թաթոյանը։ Նա այս ընտրություններն անվանել է պատմական հնարավորություն, որը բաց թողնել չի կարելի.
«Շատ անգամ ավելի լավ է, երբ որևէ բան անում ես և փոշմանում ես, քան չես անում և փոշմանում ես»։
Թաթոյանը հավաստիացրել է, որ իրենց թիմն ուշադրությամբ հետևում է ստացվող բոլոր ահազանգերին և գործընկերների հետ համատեղ կիրառելու է ողջ գործիքակազմը, որպեսզի կանխվի քաղաքացիների քվեների որևէ տեսակի կորուստ կամ կեղծում։
Այսպիսով, ընտրությունների ընթացքը ցույց է տալիս, որ հանրային և քաղաքական մոբիլիզացիան հասել է գագաթնակետին։ Թեև քաղաքական ուժերի մոտեցումներն ու հետընտրական սցենարների պատկերացումները տարբերվում են, հիմնական պայքարն ընթանում է պետության անվտանգության ապահովման, տնտեսական մոդելի փոփոխության և լեգիտիմության վերականգնման շուրջ։ Քվեների հաշվարկը ցույց կտա, թե առաջարկված տեսլականներից որին է վստահում Հայաստանի քաղաքացին։
«Հիմա տեսնում ենք, որ ժողովուրդն արթնացել է, զգում է, որ ինքն է որոշում, թե ուր պետք է գնա Հայաստանը, ինչպիսի Հայաստան պետք է լինի, և սա ինձ համար իսկապես շատ երջանիկ փաստ է»,– Երևանի 4/53 ընտրատեղամասում ընտրություն կատարելուց առաջ նշել է «Նոր ուժ» կուսակցության նախագահ Հայկ Մարությանը։
Ըստ Մարությանի՝ հաշվի առնելով երկար տարիների փորձը, ընտրություններին այս բարձր մասնակցությունը հենց ընդդիմության ձայներն են։ Ինչ վերաբերում է հետընտրական գործընթացներին, ապա նա կարծում է, որ այդ բոլոր պրոցեսները որոշում է ժողովուրդը, և այդպես շարժվում է և՛ ընդդիմությունը, և՛ իշխանությունը։

Выборный процесс, начавшийся в Армении, проходит в атмосфере беспрецедентной политической активности, высокой явки и жестких взаимных обвинений. После окончания голосования лидеры ведущих политических сил страны, бывшие президенты и кандидаты в премьер-министры выступили с заявлениями, подводя итоги своих ожиданий, особенностей избирательной борьбы и собственных видений развития страны.
Участники политической арены единодушны в одном вопросе: эти выборы имеют историческое и судьбоносное значение для государства.
1. Повестка радикальных изменений и национальной идентичности
Лидер блока «Армения», второй президент РА Роберт Кочарян после голосования уточнил ценностную систему, ради которой он сделал свой выбор. По словам президента, его голос направлен на создание защищенной, безопасной и благополучной Армении, ориентированной на сохранение национальной идентичности.
Кочарян высоко оценил шансы оппозиции на победу, подчеркнув, что в стране ожидаются радикальные реформы.
«Развития будут, если вы знакомы с нашей программой, то действительно будут радикальные изменения. В прошлый раз наши мандаты не были достаточны для достижения цели... как радикальная оппозиционная сила, я думаю, что у кого-либо нет сомнений, что именно мы самые радикальные».
2. «Умная Армения» и геополитическая стабильность
Кандидат в премьер-министры от партии «Армянский национальный конгресс» Левон Зурабян в свою очередь акцентировал внимание на судьбоносном характере выборов, призвав перейти к «умному» государственному управлению. Внешнеполитическое видение Зурабяна направлено на превращение Армении из театра столкновения великих держав в региональный транзитный узел, который соединит Восток и Запад, Север и Юг.
В контексте программных положений АНК Зурабян выделил:
Экономический прорыв. Превратить Армению в технологический рай и искоренить бедность.
Правовое государство. Превосходство закона и Конституции, демократия, а также прекращение преследования духовенства и политических оппонентов.
Культурный контекст. Слияние идентичности и историко-культурных ценностей.
3. Критика злоупотребления государственными ресурсами и перспективы смены власти
С резкой критикой выступил третий президент РА Серж Саргсян. Он подчеркнул, что за всю свою политическую карьеру никогда не видел такой беспрецедентной интервенции государственного аппарата в избирательный процесс. По словам Саргсяна, имело место откровенное «расточительство» государственных ресурсов и средств на самом высоком уровне.
Комментируя возможную беспрепятственную передачу власти после выборов, третий президент отметил:
«Если по результатам голосования оппозиционные силы победят, никто не сможет отобрать их голоса, никто не сможет».
4. Амбиции новых сил и ограничения коалиции
Кандидат в премьер-министры от партии «Республиканцы Армении» Гурген Симонян заявил, что их политическая сила готова к трем возможным сценариям развития событий (внепарламентская деятельность, парламентский переход, выборная победа). Симонян довольно высоко оценил шансы на прохождение в парламент, составившими 70% и более.
В то же время он четко обозначил «красные линии» политических коалиций, исключив любое объединение или сотрудничество с политическими силами трех бывших президентов и нынешнего премьер-министра.
«Создание коалиции исключено, но предположим, если будет представлен законопроект, который соответствует нашей программе, то почему бы и нет, можно проголосовать за этот законопроект».
По словам Симоняна, одной из их основных целей является обеспечение стабильного будущего для общества, сбалансированного мира и искоренение поощрения наркомании и азартных игр в нынешней государственной системе.
5. Рекордная явка и изменение избирательной тактики
Лидер партии «Светлая Армения» Эдмон Марукян и руководитель партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагик Царукян отметили беспрецедентно высокую активность избирателей и очереди на участках.
Эдмон Марукян подчеркнул, что политическим силам удалось мобилизовать народ. Он выразил надежду, что политическое содержание вернется в парламент, что убережет страну от потрясений. Говоря о задержаниях на избирательном уровне, Марукян отметил, что среди их команды нет задержанных, так как они отказались от физических штабов (которые назвал «сущностью провокации») и работали исключительно на цифровых и социальных платформах.
Гагик Царукян выразил уверенность, что объединенная оппозиция однозначно победит нынешнюю власть. «Посмотрим, кто соберет больше всего голосов, тот и выдвинет своего кандидата в премьеры», - отметил он, добавив, что народ устал и стремится к ощутимому улучшению уровня жизни.
6. Восстановление субъектности и юридические сигналы
Особое внимание заслуживает заявление бизнесмена и политика Самвела Карапетяна, который подчеркнул важность формирования легитимной власти, чтобы будущее страны определялось внутри, а не внешними центрами. Он отметил, что большой поток международных СМИ свидетельствует о том, что Армения стала «нормальным субъектом» для мира. Карапетян также выразил обеспокоенность по поводу существующей правовой атмосферы в стране, отметив, что его «привели» к выборам.
В контексте правового и гражданского контроля свою оценку также дал Арман Татоян. Он назвал эти выборы исторической возможностью, которую нельзя упустить.
«Часто лучше что-то сделать и пожалеть, чем не сделать и пожалеть».
Татоян заверил, что их команда внимательно следит за всеми поступающими сигналами и совместно с партнерами применит весь арсенал, чтобы предотвратить любую потерю или фальсификацию голосов граждан.
Таким образом, ход выборов показывает, что общественная и политическая мобилизация достигла своего пика. Хотя подходы политических сил и представления о поствыборных сценариях различаются, основная борьба ведется вокруг обеспечения безопасности государства, изменения экономической модели и восстановления легитимности. Подсчет голосов покажет, какому из предложенных видений доверяет гражданин Армении.