Բանկի Սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը համահունչ՝ «Կողք կողքի» ծրագրի թիրախում երկու կարևորագույն ուղղություններ են՝ կրթության միջոցով աշխատանքի հնարավորություն և կրթության խրախուսում։
Որպես ծրագրի հերթական միջոցառում, այս անգամ ընտրվել էր կանանց հզորացման ուղղությունը, որի մասնակիցները «Հայ մայրեր» ՀԿ-ի շահառու բազմազավակ կամ ընտանիքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների մայրեր են։ Թվով 65 կին IDBank-ի ֆինանսավորմամբ մասնագիտական կրթություն են ստանում մատնահարդարման և կար ու ձևի ոլորտներում՝ Բանկի կողմից ապահովվելով նաև աշխատանքային գործիքներով ու պարագաներով:
Հիշեցնենք, որ «Կողք կողքի» ծրագիրը IDBank-ի Սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնություններից մեկն է, որը մեկնարկել է 2024 թվականին: Ծրագրի առաջին միջոցառումը արցախցի բազմազավակ ընտանիքներից 150 երեխայի ուղղված ուղիղ ֆինանսական աջակցությունն էր։ Միջոցառումը տևել է ինը ամիս։
Երկրորդ՝ ֆինանսական կրթության ծրագրի շահառուները արցախցի ընտանիքներից 100 դպրոցահասակ երեխաներ էին, որոնք IDBank-ի ֆինանսավորմամբ անցան մեկամսյա արագացված կրթական դասընթաց։
«Կողք կողքի» ծրագրի չորրորդ միջոցառումը ևս ուղղված է լինելու կրթության խրախուսմանը։ Ծրագրի մեկնարկը՝ առաջիկայում։

В рамках политики социальной ответственности банка программа охватывает два ключевых направления: содействие трудоустройству через образование и развитие образовательных возможностей.
На этот раз постоянным направлением стала инициатива по расширению прав и возможностей женщин. Её участницами стали бенефициары общественной организации «Армянские матери» — матери детей с ограниченными возможностями и многодетные семьи. Благодаря финансовой поддержке IDBank 65 женщин получают профессиональное образование в сфере маникюра, шитья и моды, а также необходимые инструменты и принадлежности для работы.
Напомним, что программа «Бок о бок» была запущена в 2024 году как одна из инициатив IDBank в области корпоративной социальной ответственности. Первым её мероприятием стала прямая финансовая поддержка 150 детей из многодетных семей Арцаха, которая осуществлялась в течение девяти месяцев.
Вторая инициатива программы была посвящена финансовому образованию: 100 детей школьного возраста из семей Арцаха прошли месячный ускоренный курс, организованный при поддержке IDBank.
Четвёртое мероприятие программы также будет направлено на развитие образования и стартует в ближайшее время.