Բանկի Սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականությանը համահունչ՝ «Կողք կողքի» ծրագրի թիրախում երկու կարևորագույն ուղղություններ են՝ կրթության միջոցով աշխատանքի հնարավորություն և կրթության խրախուսում։
Որպես ծրագրի հերթական միջոցառում, այս անգամ ընտրվել էր կանանց հզորացման ուղղությունը, որի մասնակիցները «Հայ մայրեր» ՀԿ-ի շահառու բազմազավակ կամ ընտանիքում հաշմանդամություն ունեցող երեխաների մայրեր են։ Թվով 65 կին IDBank-ի ֆինանսավորմամբ մասնագիտական կրթություն են ստանում մատնահարդարման և կար ու ձևի ոլորտներում՝ Բանկի կողմից ապահովվելով նաև աշխատանքային գործիքներով ու պարագաներով:
Հիշեցնենք, որ «Կողք կողքի» ծրագիրը IDBank-ի Սոցիալական պատասխանատվության նախաձեռնություններից մեկն է, որը մեկնարկել է 2024 թվականին: Ծրագրի առաջին միջոցառումը արցախցի բազմազավակ ընտանիքներից 150 երեխայի ուղղված ուղիղ ֆինանսական աջակցությունն էր։ Միջոցառումը տևել է ինը ամիս։
Երկրորդ՝ ֆինանսական կրթության ծրագրի շահառուները արցախցի ընտանիքներից 100 դպրոցահասակ երեխաներ էին, որոնք IDBank-ի ֆինանսավորմամբ անցան մեկամսյա արագացված կրթական դասընթաց։
«Կողք կողքի» ծրագրի չորրորդ միջոցառումը ևս ուղղված է լինելու կրթության խրախուսմանը։ Ծրագրի մեկնարկը՝ առաջիկայում։

In line with the Bank’s Social Responsibility Policy, the “Side by Side” program targets two key areas: employment opportunities through education and education promotion. As a regular event of the program, this time the direction of women’s empowerment was chosen, the participants of which are beneficiaries of the “Armenian Mothers” NGO, mothers of children with disabilities or large families. 65 women are receiving professional education in the fields of manicure and sewing and fashion with the funding of IDBank, and are also provided with working tools and accessories by the Bank.
Let us remind you that the “Side by Side” program is one of IDBank’s Social Responsibility initiatives, which was launched in 2024. The first event of the program was direct financial support for 150 children from large families in Artsakh. The event lasted nine months.
The beneficiaries of the second financial education program were 100 school-age children from Artsakh families, who underwent a one-month accelerated educational course funded by IDBank.
The fourth event of the “Side by Side” program will also be aimed at encouraging education. The launch of the program is imminent.