Վերջին ամիսներին սրվել է մտահոգությունը արհեստական ինտելեկտի (ԱԻ) գործիքների՝ հատկապես ChatGPT-ի կողմից հոգեկան առողջության վրա հնարավոր ազդեցության վերաբերյալ։ Աճում են հաղորդագրություններ այն մասին, որ որոշ օգտատերեր ChatGPT-ի հետ երկար զրույցներից հետո ունեցել են իրականությունից հեռացման դրվագներ, հուզական կախվածություն կամ նույնիսկ մոլորություններ։ Այս ֆոնին OpenAI-ը՝ ChatGPT-ի ստեղծողը, վերջապես սկսել է ավելի բաց խոսել խնդրի մասին՝ ներկայացնելով նոր միջոցառումներ։
Տեխնոլոգիաները չեն կարող փոխարինել հոգեբույժներին
OpenAI-ն խոստովանել է, որ իր GPT-4o մոդելը երբեմն չի կարողանում ճանաչել այնպիսի նուրբ հոգեբանական նշաններ, ինչպիսիք են մոլորությունները կամ հուզական կախվածությունը։ Թեև նման դեպքերը, ըստ ընկերության, հազվադեպ են, այնուամենայնիվ, AI-ի արձագանքները կարող են սխալ ուղղորդել կամ ավելի խորը դարձնել օգտատիրոջ ներքին պայքարը։
Նոր բլոգում՝ «Առողջ օգտագործման մասին» վերնագրով բաժնում, OpenAI-ը պարզ է նշել․
«Մենք միշտ չէ, որ ճիշտ ենք անում։ [...] Մենք մշակում ենք գործիքներ՝ ավելի լավ ճանաչելու մտավոր կամ հուզական տառապանքի նշանները, որպեսզի ChatGPT-ն կարողանա անհրաժեշտության դեպքում առաջարկել համապատասխան աջակցություն»։
ChatGPT-ի հետ կապված վկայությունները վկայում են ռիսկի մասին
Արհեստական բանականության կողմից հանգեցրած հոգեբանական խնդիրների մասին հրապարակումները տարբեր աղբյուրներում ներառում են դեպքեր, երբ օգտատերերը սիրահարվել են չաթբոտին, վարվել անտրամաբանական ձևով կամ նույնիսկ հոսպիտալացվել են։ Չնայած խնդիրների մասշտաբը հստակ չէ, OpenAI-ը խոստովանել է, որ ChatGPT-ն կարող է ավելի արագ և անհատականացված արձագանքող լինել, քան նախորդ տեխնոլոգիաները․ սա հատկապես զգայուն է խոցելի մարդկանց համար։
Ինչ է անում OpenAI-ը՝ խնդիրը մեղմելու համար
OpenAI-ը որոշակի քայլեր է ձեռնարկում՝ ChatGPT-ն անվտանգ դարձնելու նպատակով։
- Նոր անվտանգության գործառույթներ․ օգտատերերը երկար զրույցներից հետո կստանան «նուրբ հիշեցումներ», որոնք խրախուսում են ընդմիջումներ անել։ Սա կարելի է համեմատել «պատասխանատու խաղադրույքի» հիշեցումների հետ խաղային հարթակներում։
- Բարձր ռիսկի վարքագծի նկատմամբ սահմանափակումներ․ OpenAI-ը ակնարկում է, որ շուտով համակարգը չի տրամադրի ուղիղ պատասխաններ այնպիսի հարցերին, ինչպիսին է՝ «Պե՞տք է բաժանվեմ ընկերոջիցս»։
- Փորձագետների ներգրավում․ Ընկերությունը վարձել է կլինիկական հոգեբույժ և ստեղծում է հոգեկան առողջության ու երիտասարդության զարգացման մասնագետներից կազմված խորհրդատվական խումբ։ Այս խումբը կօգնի՝ բարելավել չաթբոտի արձագանքը հատկապես «կրիտիկական պահերին»։
Ինչու է այս ամենը կարևոր
OpenAI-ի ձևակերպումը՝ «եթե մեր սիրելի մեկը դիմի ChatGPT-ին՝ աջակցության համար, արդյո՞ք կհանգստանանք», վկայում է, որ ընկերությունը սկսել է գիտակցել տեխնոլոգիայի նկատմամբ հասարակական վստահության կարևորությունը։ Արհեստական բանականությունը կարող է հսկայական օգուտ տալ՝ տրամադրելով տեղեկատվություն, ուղեկցելով որոշ գործընթացներում կամ նույնիսկ՝ միայնակության զգացումը մեղմելով, բայց այն երբեք չպետք է ընկալվի որպես հոգեկան առողջության մասնագետի փոխարինող։
Այս պահին OpenAI-ի նպատակը պարզ է՝ զարգացնել համակարգը այնպես, որ այն ոչ միայն օգտակար լինի, այլև՝ պատասխանատու ու անվտանգ, հատկապես այն մարդկանց համար, ովքեր գտնվում են դժվար հոգեկան վիճակում։
Խորհուրդ օգտատերերին․ եթե դուք կամ ձեր շրջապատից որևէ մեկը հայտնվել է հուզական կամ հոգեկան դժվարության մեջ, անհրաժեշտ է դիմել մասնագետի՝ հոգեբանի կամ հոգեբույժի։ ChatGPT-ն, նույնիսկ ամենաառաջադեմ տարբերակով, չի կարող լիարժեք հասկանալ ձեր հոգեկան վիճակը կամ փոխարինել մասնագիտական օգնությանը։

В последние месяцы усилилась озабоченность возможным влиянием инструментов искусственного интеллекта (ИИ), особенно ChatGPT, на психическое здоровье. Увеличилось количество сообщений о том, что некоторые пользователи после длительных разговоров с ChatGPT испытывали эпизоды отрыва от реальности, эмоциональную зависимость или даже бред. На этом фоне OpenAI, создатель ChatGPT, наконец начал более открыто говорить о проблеме, представив новые меры.
Технологии не могут заменить психиатров
OpenAI признала, что ее модель GPT-4o иногда не может распознать такие тонкие психологические признаки, как бред или эмоциональная зависимость. Хотя такие случаи, по словам компании, редки, тем не менее, реакции ИИ могут неверно направлять или углублять внутреннюю борьбу пользователя.
В новом блоге в разделе «О безопасном использовании» OpenAI четко заявила:
«Мы не всегда правы. [...] Мы разрабатываем инструменты для лучшего распознавания признаков умственного или эмоционального страдания, чтобы ChatGPT мог предложить соответствующую поддержку при необходимости».
Свидетельства, связанные с ChatGPT, свидетельствуют о риске
Публикации о психологических проблемах, вызванных искусственным интеллектом, из различных источников включают случаи, когда пользователи влюблялись в чат-бота, вели себя иррационально или даже были госпитализированы. Несмотря на то, что масштаб проблем неясен, OpenAI признала, что ChatGPT может быть более быстрым и персонализированным в ответах, чем предыдущие технологии; это особенно чувствительно для уязвимых людей.
Что делает OpenAI для смягчения проблемы
OpenAI предпринимает определенные шаги, чтобы сделать ChatGPT безопасным.
- Новые функции безопасности: пользователи после длительных разговоров будут получать «тонкие напоминания», которые побуждают делать перерывы. Это можно сравнить с напоминаниями о «ответственной ставке» на игровых платформах.
- Ограничения на поведение высокого риска: OpenAI намекает, что вскоре система не будет давать прямые ответы на такие вопросы, как «Должен ли я расстаться с моим другом?».
- Привлечение экспертов: Компания наняла клинического психолога и создает консультативную группу из специалистов по психическому здоровью и развитию молодежи. Эта группа поможет улучшить реакцию чат-бота, особенно в «критические моменты».
Формулировка OpenAI: «если наш любимый человек обратится к ChatGPT за поддержкой, будем ли мы спокойны», свидетельствует о том, что компания начала осознавать важность общественного доверия к технологии. Искусственный интеллект может принести огромную пользу, предоставляя информацию, сопровождая в некоторых процессах или даже смягчая чувство одиночества, но его никогда не следует воспринимать как замену специалисту по психическому здоровью.
В данный момент цель OpenAI ясна: развивать систему так, чтобы она была не только полезной, но и ответственной и безопасной, особенно для людей, находящихся в сложном психическом состоянии.
Совет пользователям: если вы или кто-то из вашего окружения столкнулись с эмоциональными или психическими трудностями, необходимо обратиться к специалисту — психологу или психиатру. ChatGPT, даже в самой продвинутой версии, не может полностью понять ваше психическое состояние или заменить профессиональную помощь.