Ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանի գլխավորությամբ մայիսի 25-ին տեղի է ունեցել միջգերատեսչական խորհրդի նիստ, որի ընթացքում քննարկվել է Թմրամիջոցների և հոգեմետ նյութերի ոչ բժշկական նպատակներով գործածման և ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի ռազմավարության ու 2025-2027 թվականների գործողությունների ծրագրի ընթացքը։ Այս մասին հայտնում են ՆԳՆ-ից:
Նիստին մասնակցել են ՆԳՆ ղեկավար կազմը, միջգերատեսչական աշխատանքային խմբի անդամները և հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ։
Իրականացման տեմպերն ու գերատեսչական պատասխանատվությունը Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ ռազմավարությունն առաջին անգամ մեկտեղում է հանրային անվտանգության և հանրային առողջապահության բաղադրիչները: Չնայած մի շարք ուղղություններով արձանագրված առաջընթացին՝ նախարարը միջոցառումների իրականացման տեմպերը գնահատել է ոչ գոհացուցիչ՝ շեշտելով բովանդակության ամբողջ ծավալով կատարման անհրաժեշտությունը։ Նա պահանջել է հստակեցնել յուրաքանչյուր գերատեսչությունից ակնկալվող արդյունքներն ըստ լուծման ուղղությունների:
Խորհրդի նիստում հատուկ անդրադարձ է կատարվել հասարակական կազմակերպությունների դերին. նշվել է, որ սահմանված նպատակներին հասնելու համար անհրաժեշտ է ՀԿ-ների բարձր նախաձեռնողականություն։
Իրազեկման ձևաչափերի վերանայում Արձանագրվել է, որ բնակչության իրազեկման ընթացիկ միջոցառումները դեռևս լիարժեք չեն համապատասխանում ռազմավարության պահանջներին։ Նախարարի հանձնարարականով՝ իրազեկման ձևաչափերը պետք է վերանայվեն՝ դրանք դարձնելով բազմաշերտ, գործնական և հասանելի տարբեր թիրախային խմբերի, այդ թվում՝ զինված ուժերի ու փակ հաստատությունների համար: Այս ուղղությամբ նախատեսվում է ՆԳՆ-ի, Առողջապահության և ԿԳՄՍ նախարարությունների համատեղ աշխատանքը:
Իրազեկման մեթոդաբանության մշակման գործընթացում կներգրավվի մասնագիտական ներուժ, մասնավորապես՝ հոգեբաններ, որոնց աշխատանքի համար սահմանվել է կոնկրետ վերջնաժամկետ։
Վիճակագրական վերլուծություն և նյութատեխնիկական համալրում Խորհուրդը որոշում է կայացրել իրականացնել թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության վերաբերյալ 2025-2026 թվականների քրեական վարույթների վիճակագրական պատկերի ամփոփ վերլուծություն՝ դրանց արդյունավետությունը գնահատելու նպատակով: Այս հանձնարարականի համար նույնպես սահմանվել է կատարման վերջնաժամկետ։ Նիստի ընթացքում քննարկվել են նաև իրավապահ մարմինների նյութատեխնիկական համալրվածությանն առնչվող հարցեր։

Под председательством министра внутренних дел Арпине Саргсян 25 мая прошло заседание межведомственного совета, на котором обсуждались ход реализации стратегии борьбы с незаконным оборотом наркотиков и психотропных веществ для немедицинских целей, а также программы действий на 2025-2027 годы. Об этом сообщает МВД.
В заседании приняли участие руководство МВД, члены межведомственной рабочей группы и представители общественных организаций.
Темпы реализации и ведомственная ответственность Арпине Саргсян подчеркнула, что стратегия впервые объединяет компоненты общественной безопасности и общественного здравоохранения. Несмотря на достигнутый прогресс в ряде направлений, министр оценила темпы реализации мероприятий как неудовлетворительные, отметив необходимость выполнения всех аспектов содержания. Она потребовала уточнить ожидаемые результаты от каждого ведомства в соответствии с направлениями решения задач.
На заседании совета особое внимание было уделено роли общественных организаций: было отмечено, что для достижения установленных целей необходима высокая инициатива НПО.
Пересмотр форматов информирования Было отмечено, что текущие мероприятия по информированию населения пока не полностью соответствуют требованиям стратегии. По поручению министра форматы информирования должны быть пересмотрены, сделав их многоуровневыми, практичными и доступными для различных целевых групп, включая вооруженные силы и закрытые учреждения. В этом направлении планируется совместная работа МВД, Министерства здравоохранения и Министерства образования, науки, культуры и спорта.
В процессе разработки методологии информирования будет задействован профессиональный потенциал, в частности, психологи, для работы которых установлен конкретный срок.
Статистический анализ и материально-техническое обеспечение Совет принял решение провести обобщенный статистический анализ уголовных дел по незаконному обороту наркотиков за 2025-2026 годы с целью оценки их эффективности. Для этой задачи также установлен срок выполнения. В ходе заседания также обсуждались вопросы, касающиеся материально-технического обеспечения правоохранительных органов.