Հայաստանի Հանրապետության սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի (ՍԱՏՄ) և Ռուսաստանի Դաշնության անասնաբուժական և բուսասանիտարական վերահսկողության դաշնային ծառայության («Ռոսսելխոզնադզոր») պատվիրակության ներկայացուցիչների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել աշխատանքային հանդիպում։ Կողմերը քննարկել են մայիսի 20-27-ը անասնաբուժական և բուսասանիտարական ոլորտներում գործունեություն ծավալող հայկական ընկերություններում իրականացված համատեղ ստուգումների նախնական արդյունքները։ Այս մասին հայտնել են ՍԱՏՄ մամուլի ծառայությունից։
Պայմանավորվածությունները և ստանդարտները «Ռոսսելխոզնադզոր»-ի պատվիրակության ղեկավար Ալեքսեյ Շչեգլովը շնորհակալություն է հայտնել հայ գործընկերներին համատեղ աշխատանքի և գործընթացի կազմակերպման համար։ Ինչպես տեղեկացնում են գերատեսչությունից, ստուգումների արդյունքների վերաբերյալ ամփոփ հաշվետվությունը կհրապարակվի առաջիկա օրերին։
Մինչ պաշտոնական ամփոփագրի հրապարակումը, երկու երկրների վերահսկող կառույցների միջև պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել առավել հետևողականորեն իրականացնել սահմանային վերահսկողական միջոցառումները։ Շեշտադրվել է Ռուսաստանի Դաշնության շուկա, որը հանդիսանում է հայաստանյան արտադրողների համար արտահանման խոշորագույն հարթակներից մեկը, բացառապես Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջներին համապատասխանող արտադրանքի արտահանման ապահովումը։

С участием представителей Государственной службы продовольственной безопасности Республики Армения (САЦТМ) и Федеральной службы ветеринарного и фитосанитарного надзора Российской Федерации («Россельхознадзор») состоялась рабочая встреча. Стороны обсудили предварительные результаты совместных проверок, проведенных в армянских компаниях, работающих в ветеринарной и фитосанитарной сферах с 20 по 27 мая. Об этом сообщили в пресс-службе САЦТМ.
Договоренности и стандарты Руководитель делегации «Россельхознадзора» Алексей Щеглов поблагодарил армянских коллег за совместную работу и организацию процесса. Как сообщают в ведомстве, сводный отчет о результатах проверок будет опубликован в ближайшие дни.
До публикации официального сводного отчета достигнута договоренность между контролирующими органами двух стран о более тщательном проведении пограничных контрольных мероприятий. Подчеркнуто, что рынок Российской Федерации, который является одной из крупнейших площадок для экспорта армянских производителей, должен обеспечивать экспорт продукции, соответствующей требованиям, установленным техническими регламентами Евразийского экономического союза (ЕАЭС).