Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ
Փետրվարի 19-ին Հայաստանում նշվող Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը, «Հայորդի» հիմնադրամն ու Իդրամը հանդես են եկել համատեղ նախաձեռնությամբ:
Իդրամի տրամադրած օժանդակության շնորհիվ Մեդիամաքսը «Հայորդի» հիմնադրամին է փոխանցել բրիտանացի լրագրող Գաբրիել Գևինի «Մեր հայրերի մոխիրը» գրքի 100 օրինակ՝ շահառուներին նվիրելու համար:
Գրքում հեղինակը ականատեսի աչքերով ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի Արցախի հայաթափությունը:
Գիրքը թարգմանվել է Մեդիամաքսի կողմից եւ հրատարակվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին:
«Երբ «Մեր հայրերի մոխիրը» Մեծ Բրիտանիայում նոր էր լույս տեսել, Գաբրիել Գևինը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ իր համար կարեւոր է, որ գիրքը կարդան «սովորական» մարդիկ, քանի որ ինքը գրել է հենց նրանց մասին: Ուրախ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ կարողացանք ինչ-որ չափով կյանքի կոչել Գաբրիելի ցանկությունը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ստորաբաժանման ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով որպես կրթությունը կարևորող ընկերություն Իդրամը ամեն տարի մասնակցում է գրքի տոնին տարբեր ձևաչափերով: «Այս տարի որոշեցինք «Մեր հայրերի մոխիրը» գիրքը նվիրել: Սա կարևոր վավերագրական աշխատանք է, որը հնարավորություն է տալիս փաստերի և անձնական պատմությունների միջոցով վերապրելու ու հասկանալու մեր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը։ Մենք վստահ ենք, որ նման գրքերը ոչ միայն տեղեկություն են փոխանցում, այլև ձևավորում են մտածողություն, պատասխանատվության զգացում և արժեքային համակարգ։ Ուրախ ենք աջակցել նախաձեռնությանը, որպեսզի գիրքը հասնի իր ընթերցողին», - ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Այս համագործակցությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար. այն պարզապես գրքերի նվիրատվություն չէ, այլ տարիների վստահելի գործընկերության շարունակություն։ Թե՛ Մեդիամաքսը, թե՛ Իդրամը տարիներ շարունակ եղել են «Հայորդի» հիմնադրամի կողքին՝ յուրաքանչյուրն իր մասնագիտական ոլորտում անելով առավելագույնը մեր երեխաների և նրանց ընտանիքների համար։ Նրանց աջակցությունը չի սահմանափակվում մեկ նախաձեռնությամբ. դա հետևողական ներկայություն է, պատասխանատվություն և իրական ներգրավվածություն», - ասել է «Հայորդի» հիմնադրամի տնօրեն Վաչե Վարդանյանը:

Ahead of Book Giving Day, celebrated in Armenia on February 19, Mediamax Media Company, Hayordi Foundation and Idram have launched a joint initiative.
With the support of Idram, Mediamax has donated 100 copies of “The Ashes of Our Fathers” by British journalist Gabriel Gavin to the Hayordi Foundation for distribution among its beneficiaries.
In the book, the author recounts the events that unfolded following the 2020 war, leading up to the Armenian exodus from Artsakh in September 2023, through the eyes of an eyewitness.
The Armenian edition of the book was translated and published by Mediamax in September 2025.
“When The Ashes of Our Fathers was first published in the UK, Gabriel Gavin told us in a conversation that it was important to him that ‘ordinary’ people read the book, as it tells their stories. We are pleased that through this cooperation we have been able, at least in part, to bring Gabriel’s wish to life,” said Mediamax Director Ara Tadevosyan.
According to Tatevik Vardevanyan, Head of Idram’s Communication and Social Responsibility Programs Department, Idram, as a company that values education, participates in the Book Festival every year in various formats.
“This year, we decided to donate ‘The Ashes of Our Fathers.’ It is an important documentary work that offers readers the opportunity to revisit and better understand one of the most difficult periods of our history through facts and personal stories. We are confident that such books do more than simply provide information — they help shape critical thinking, a sense of responsibility, and a strong value system. We are pleased to support this initiative to ensure the book reaches its readers,” said Tatevik Vardevanyan.
“This cooperation is of special importance to us. It is not merely a donation of books, but a continuation of a long-standing and trusted partnership. Both Mediamax and Idram have stood by the Hayordi Foundation for years, each contributing in their respective professional fields for the benefit of our children and their families. Their support is not limited to a single initiative — it is a consistent presence, a sense of responsibility, and genuine engagement,” said Vache Vardanyan, Director of the Hayordi Foundation.