Իդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ
Փետրվարի 19-ին Հայաստանում նշվող Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջ Մեդիամաքս մեդիա ընկերությունը, «Հայորդի» հիմնադրամն ու Իդրամը հանդես են եկել համատեղ նախաձեռնությամբ:
Իդրամի տրամադրած օժանդակության շնորհիվ Մեդիամաքսը «Հայորդի» հիմնադրամին է փոխանցել բրիտանացի լրագրող Գաբրիել Գևինի «Մեր հայրերի մոխիրը» գրքի 100 օրինակ՝ շահառուներին նվիրելու համար:
Գրքում հեղինակը ականատեսի աչքերով ներկայացնում է իրադարձությունները, որոնք ծավալվել են 2020 թվականի պատերազմից հետո մինչև 2023 թվականի սեպտեմբերի Արցախի հայաթափությունը:
Գիրքը թարգմանվել է Մեդիամաքսի կողմից եւ հրատարակվել է 2025 թվականի սեպտեմբերին:
«Երբ «Մեր հայրերի մոխիրը» Մեծ Բրիտանիայում նոր էր լույս տեսել, Գաբրիել Գևինը մեզ հետ զրույցում ասել էր, որ իր համար կարեւոր է, որ գիրքը կարդան «սովորական» մարդիկ, քանի որ ինքը գրել է հենց նրանց մասին: Ուրախ ենք, որ այս համագործակցության շնորհիվ կարողացանք ինչ-որ չափով կյանքի կոչել Գաբրիելի ցանկությունը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
Իդրամի Հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի ստորաբաժանման ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանի խոսքով որպես կրթությունը կարևորող ընկերություն Իդրամը ամեն տարի մասնակցում է գրքի տոնին տարբեր ձևաչափերով: «Այս տարի որոշեցինք «Մեր հայրերի մոխիրը» գիրքը նվիրել: Սա կարևոր վավերագրական աշխատանք է, որը հնարավորություն է տալիս փաստերի և անձնական պատմությունների միջոցով վերապրելու ու հասկանալու մեր պատմության ամենաբարդ փուլերից մեկը։ Մենք վստահ ենք, որ նման գրքերը ոչ միայն տեղեկություն են փոխանցում, այլև ձևավորում են մտածողություն, պատասխանատվության զգացում և արժեքային համակարգ։ Ուրախ ենք աջակցել նախաձեռնությանը, որպեսզի գիրքը հասնի իր ընթերցողին», - ասել է Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Այս համագործակցությունն առանձնահատուկ նշանակություն ունի մեզ համար. այն պարզապես գրքերի նվիրատվություն չէ, այլ տարիների վստահելի գործընկերության շարունակություն։ Թե՛ Մեդիամաքսը, թե՛ Իդրամը տարիներ շարունակ եղել են «Հայորդի» հիմնադրամի կողքին՝ յուրաքանչյուրն իր մասնագիտական ոլորտում անելով առավելագույնը մեր երեխաների և նրանց ընտանիքների համար։ Նրանց աջակցությունը չի սահմանափակվում մեկ նախաձեռնությամբ. դա հետևողական ներկայություն է, պատասխանատվություն և իրական ներգրավվածություն», - ասել է «Հայորդի» հիմնադրամի տնօրեն Վաչե Վարդանյանը:

В преддверии Дня дарения книг, который отмечается в Армении 19 февраля, медиакомпания Mediamax, фонд «Айорди» и Idram запустили совместную инициативу.
При поддержке Idram медиакомпания Mediamax передала фонду «Айорди» 100 экземпляров книги британского журналиста Габриэля Гэвина «Пепел наших отцов» для последующей передачи бенефициарам фонда.
В книге автор рассказывает о событиях, происходивших после войны 2020 года — от послевоенного периода до исхода армян из Арцаха в сентябре 2023 года — глазами очевидца.
Книга переведена издательством Mediamax и опубликована в сентябре 2025 года.
«Когда книга “Пепел наших отцов” только вышла в Великобритании, Габриэль Гэвин в беседе с нами отметил, что для него особенно важно, чтобы её прочитали “обычные” люди, ведь он пишет именно о них. Мы рады, что благодаря этому сотрудничеству нам удалось в определённой мере воплотить желание Габриэля в жизнь», — отметил директор Mediamax Ара Тадевосян.
Татевик Вардеванян, руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности Idram, отметила, что как компания, придающая большое значение образованию, Idram ежегодно участвует в Книжном фестивале в различных форматах.
«В этом году мы приняли решение передать в дар книгу “Прах наших отцов”. Это важная документальная работа, которая позволяет через факты и личные истории заново пережить и осмыслить один из самых сложных этапов нашей истории. Мы убеждены, что такие книги не только информируют, но и формируют мышление, чувство ответственности и систему ценностей. Мы рады поддержать эту инициативу, чтобы книга нашла своего читателя», — отметила Татевик Вардеванян.
Директор Фонда «Айорди» Ваче Варданян подчеркнул особую значимость сотрудничества:
«Для нас это партнерство имеет особую ценность. Речь идет не просто о передаче книг, а о продолжении многолетнего надежного сотрудничества. И Mediamax, и Idram на протяжении многих лет поддерживают Фонд «Айорди», каждый по-своему внося вклад в развитие наших детей и поддержку их семей. Их участие не ограничивается одной инициативой — это постоянное присутствие, ответственность и искреннее вовлечение».