Կոնվերս Բանկը (Հայաստան) և Asia Alliance Bank-ը (Ուզբեկստան) պաշտոնապես հայտարարել են ռազմավարական համագործակցության մեկնարկի մասին։ Հոկտեմբերի 21-ին Վիեննայում կողմերը ստորագրել են պայմանագիր միջազգային ֆինանսական թղթակցային հաշիվների բացման և կառավարման, ինչպես նաև գլխավոր համաձայնագիր՝ արտարժութային և դրամային շուկաներում համագործակցության վերաբերյալ։
Ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել BACEE-ի հոբելյանական 50-րդ համաժողովի շրջանակում, որի Ադամանդե հովանավորն էր Կոնվերս Բանկը: Այն դարձել էր կամուրջ տարբեր երկրների բանկային համակարգերի ներկայացուցիչների համար և միավորել ֆինանսական ոլորտի համաշխարհային առաջատարներին՝ ոլորտի զարգացման հեռանկարներն ու հնարավորությունները քննարկելու և նոր գործընկերային հարաբերություններ ստեղծելու նպատակով:
Կոնվերս Բանկում նշել են, որ այս գործակցությունը միտված է ընդլայնելու Կոնվերս Բանկի միջազգային գործընկերային ցանցը և ընդլայնելու միջազգային ֆինանսական շուկաներին հաճախորդների առավելագույն հասանելիությունը։
Կոնվերս Բանկի գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ, ֆինանսական տնօրեն Հրանտ Հակոբյանն ասում է․ «Վստահ ենք, որ Asia Alliance Bank-ի հետ այս գործընկերությունը ոչ միայն նոր հնարավորություններ կստեղծի բանկերի հաճախորդների համար, այլև կնպաստի Կոնվերս Բանկի՝ միջազգային ֆինանսական շուկաներին ինտեգրացիայի մակարդակի բարձրացմանը և առաջատար դիրքի ամրապնդմանը»:
Նշվել է նաև, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում միջազգային գործընկերային ցանցի ընդլայնման ռազմավարության շրջանակում Կոնվերս Բանկը համագործակցության պայմանագրեր է կնքել առաջատար ևս մի քանի կառույցի հետ:

Converse Bank (Armenia) and Asia Alliance Bank (Uzbekistan) have officially launched a strategic partnership. On October 21, in Vienna, the parties signed two key agreements: one on the opening and management of international correspondent accounts, and another on cooperation in foreign exchange and money markets.
The signing ceremony took place during the 50th Jubilee Conference of BACEE, where Converse Bank served as a Diamond Sponsor. The event served as a bridge uniting representatives of banking systems from across the globe, bringing together financial leaders to discuss industry development prospects and establish new partnerships.
Converse Bank noted that this cooperation aims to expand its international partnership network and enhance client access to global financial markets.
Grant Akopian, Deputy CEO and Chief Financial Officer of Converse Bank, stated: “We are confident that this partnership with Asia Alliance Bank will not only create new opportunities for the clients of both institutions but also contribute to strengthening Converse Bank’s integration into international financial markets and consolidating its leading position.”
The Bank also noted that over the past year, as part of its ongoing strategy to expand international cooperation, Converse Bank has signed similar agreements with several other leading financial institutions.