5․092․062 ՀՀ դրամ․ այսքան է «Մի դրամի ուժի» օգոստոս ամսվա արդյունքը, որը փոխանցվելու է ավելի քան երեք տասնամյակ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ և նրանց սոցիալական ներառման խթանմամբ զբաղվող «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ին։
Իսկ սեպտեմբեր ամսվա շահառուն Արցախում ստեղծված և այժմ իր գործունեությունը Հայաստանում շարունակող «Մունք» տեխնոդպրոցն է, որը տարբեր մարզերում երեխաներին ապահովում է տեխնոլոգիական կրթությամբ։ Ի դեպ՝ շահառուի անունն այս անգամ հայտարարվեց աննախադեպ հանդիսավոր պայմաններում՝ «Մի դրամի ուժը 5 տարեկան է» միջոցառման ընթացքում։
IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշում է,-«Պատահական, բայց նաև շատ խորհրդանշական ստացվեց սեպտեմբեր ամսվա շահառուի ընտրությունը․ «Մի դրամի ուժը» իր հոբելյանական տարեդարձը սեպտեմբերին նշեց ու երբ արդեն պարզ դարձավ, որ ամսվա շահառուն հենց «Մունքն» է, որոշեցինք միջոցառման ժամանակ էլ հայտարարել այդ մասին։
«Մունքի» հետ շատ արդյունավետ համագործակցության փորձ, այդ թվում նաև մեր ֆինանսական գրագիտության արշավի շրջանակներում, արդեն իսկ ունենք։ Վստահ ենք, որ այս նոր ծրագիրը, որի նպատակը Լոռու մարզի երիտասարդներին մասնագիտական կրթություն տալն է, շատ կարճ ժամանակ անց ևս ունենալու է լավագույն արդյունքները։ «Մունքն» էլ, «Մի դրամի ուժն» էլ միասնականության ուժի մասին են, և այն մասին, որ անհաղթահարելի ոչինչ չկա, երբ համատեղում ենք մեր ջանքերը»,- եզրափակեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մունք» տեխնոդպրոցի հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը նշում է․ «Մի դրամի ուժի» այս աջակցությունը, ինչպես և նախորդը, ստանում ենք մեզ համար չափազանց կարևոր փուլում և պիտի նշեմ, որ հենց «Մի դրամի ուժն» է առաջիններից մեկը եղել, որ դեռ անցած տարի մեզ իր ձեռքը մեկնեց։
Հայաստանի տարբեր մարզերում այսօր արդեն գործող «Մունքի» երեք մասնաճյուղերում կրթություն է ստանում 200-ից ավելի երիտասարդ և «Մի դրամի ուժի» հետ նոր համագործակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք մեկնարկել նոր ուսումնական տարին ու առաջին անգամ գործարկել մեր «Մասնագիտացում» փուլը, ինչը հնարավորություն կտա Լոռու մարզի ավելի քան 70 երիտասարդների իրենց ծննդավայրում մասնագիտական կրթություն ստանալ։ Սա մեծ տեխնոլոգիական կրթության ներուժ և հեռանկարներ կստեղծի ողջ մարզի համար»,- իր խոսքում նշեց Աշոտ Ավանեսյանը։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am եւ banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի եւ IDBank-ի տերմինալներով, եւ յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարեւոր ծրագրերին։

5,092,062 AMD – this is the amount raised within the framework of “The Power of One Dram” campaign for August, which will be transferred to the “Bridge of Hope” NGO. For more than three decades, the organization has been working to protect the rights of people with disabilities and to promote their social inclusion.
The beneficiary of September is the “Moonq” Technoschool, which was founded in Artsakh and now continues its mission in Armenia, providing children in different regions with access to modern technological education. The name of the new beneficiary was announced in unprecedentedly festive conditions during “The Power of One Dram is 5 Years Old” event.
Tatevik Vardevanyan, Head of the Communication and Social Responsibility Programs Department of IDBank and Idram, noted: “The choice of the beneficiary of September turned out to be coincidental, but also very symbolic. “The Power of One Dram” celebrated its anniversary in September, and when it became clear that the beneficiary of the month was “Moonq”, we decided to announce it during the event.
We already have very effective cooperation experience with “Moonq”, including within the framework of our financial literacy campaign. We are confident that this new program, the goal of which is to provide professional education to the youth of Lori region, will deliver the best results in a very short time. Both “Moonq” and “The Power of One Dram” are about the power of unity, and about the belief that nothing is insurmountable when we combine our efforts,” concluded Tatevik Vardevanyan.
Ashot Avanesyan, Founding Director of the “Moonq” Technoschool, also emphasized the importance of this cooperation: “This support from “The Power of One Dram”, like the previous one, is received at an extremely important stage for us, and I must note that it was “The Power of One Dram” that was one of the first to reach out to us last year.
Today, more than 200 young people are receiving education in the three “Moonq” branches operating in different regions of Armenia, and thanks to this new cooperation we will be able to start the new academic year and launch our “Specialization” stage for the first time. This will enable more than 70 young people from Lori region to receive professional education in their hometown. Such initiatives create strong technological education potential and new prospects for the entire region,” said Ashot Avanesyan.
We remind you that you don't need to do much to join the good works of "The Power of One Dram". Just make all your payments with the Idram&IDBank application, IDBanking.am, banking.idram.am online platforms, Idram and Bank terminals, and for each of your payments, companies will provide one dram to the implementation of programs and initiatives of the greatest importance.