5․092․062 ՀՀ դրամ․ այսքան է «Մի դրամի ուժի» օգոստոս ամսվա արդյունքը, որը փոխանցվելու է ավելի քան երեք տասնամյակ հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանությամբ և նրանց սոցիալական ներառման խթանմամբ զբաղվող «Հույսի կամուրջ» ՀԿ-ին։
Իսկ սեպտեմբեր ամսվա շահառուն Արցախում ստեղծված և այժմ իր գործունեությունը Հայաստանում շարունակող «Մունք» տեխնոդպրոցն է, որը տարբեր մարզերում երեխաներին ապահովում է տեխնոլոգիական կրթությամբ։ Ի դեպ՝ շահառուի անունն այս անգամ հայտարարվեց աննախադեպ հանդիսավոր պայմաններում՝ «Մի դրամի ուժը 5 տարեկան է» միջոցառման ընթացքում։
IDBank-ի և Իդրամի հաղորդակցության և սոցիալական պատասխանատվության ծրագրերի վարչության ղեկավար Տաթևիկ Վարդևանյանը նշում է,-«Պատահական, բայց նաև շատ խորհրդանշական ստացվեց սեպտեմբեր ամսվա շահառուի ընտրությունը․ «Մի դրամի ուժը» իր հոբելյանական տարեդարձը սեպտեմբերին նշեց ու երբ արդեն պարզ դարձավ, որ ամսվա շահառուն հենց «Մունքն» է, որոշեցինք միջոցառման ժամանակ էլ հայտարարել այդ մասին։
«Մունքի» հետ շատ արդյունավետ համագործակցության փորձ, այդ թվում նաև մեր ֆինանսական գրագիտության արշավի շրջանակներում, արդեն իսկ ունենք։ Վստահ ենք, որ այս նոր ծրագիրը, որի նպատակը Լոռու մարզի երիտասարդներին մասնագիտական կրթություն տալն է, շատ կարճ ժամանակ անց ևս ունենալու է լավագույն արդյունքները։ «Մունքն» էլ, «Մի դրամի ուժն» էլ միասնականության ուժի մասին են, և այն մասին, որ անհաղթահարելի ոչինչ չկա, երբ համատեղում ենք մեր ջանքերը»,- եզրափակեց Տաթևիկ Վարդևանյանը։
«Մունք» տեխնոդպրոցի հիմնադիր տնօրեն Աշոտ Ավանեսյանը նշում է․ «Մի դրամի ուժի» այս աջակցությունը, ինչպես և նախորդը, ստանում ենք մեզ համար չափազանց կարևոր փուլում և պիտի նշեմ, որ հենց «Մի դրամի ուժն» է առաջիններից մեկը եղել, որ դեռ անցած տարի մեզ իր ձեռքը մեկնեց։
Հայաստանի տարբեր մարզերում այսօր արդեն գործող «Մունքի» երեք մասնաճյուղերում կրթություն է ստանում 200-ից ավելի երիտասարդ և «Մի դրամի ուժի» հետ նոր համագործակցության շնորհիվ մենք կկարողանանք մեկնարկել նոր ուսումնական տարին ու առաջին անգամ գործարկել մեր «Մասնագիտացում» փուլը, ինչը հնարավորություն կտա Լոռու մարզի ավելի քան 70 երիտասարդների իրենց ծննդավայրում մասնագիտական կրթություն ստանալ։ Սա մեծ տեխնոլոգիական կրթության ներուժ և հեռանկարներ կստեղծի ողջ մարզի համար»,- իր խոսքում նշեց Աշոտ Ավանեսյանը։
«Մի դրամի ուժի» բարի գործերին մասնակից դառնալու համար բոլոր վճարումները պետք է կատարել Idram&IDBank հավելվածով, IDBanking.am եւ banking.idram.am առցանց հարթակներով, Իդրամի եւ IDBank-ի տերմինալներով, եւ յուրաքանչյուր վճարման դիմաց ընկերությունները մեկ դրամ կուղղեն կարեւոր ծրագրերին։

В августе в рамках инициативы «Сила одного драма» было собрано 5 092 062 драмов. Средства будут направлены в ОО «Мост надежды», уже более трёх десятилетий занимающуюся защитой прав людей с ограниченными возможностями и содействием их социальной интеграции.
А бенефициаром сентября стала техношкола «Мунк», основанная в Арцахе и продолжающая свою деятельность в Армении. Школа предоставляет детям из разных регионов возможности для получения технологического образования. Имя бенефициара в этот раз было объявлено в беспрецедентно торжественной обстановке — во время мероприятия «Силе одного драма – 5 лет».
Татевик Вардеванян, руководитель отдела по коммуникациям и программам социальной ответственности IDBank и Idram, отметила:
«Выбор бенефициара сентября оказался неслучайным и вместе с тем весьма символичным. В этом месяце программа «Сила одного драма» отмечала свой юбилей, и когда стало ясно, что бенефициаром станет «Мунк», мы решили объявить об этом именно во время праздничного мероприятия. У нас уже есть успешный опыт сотрудничества с «Мунк», в том числе в рамках кампании по повышению финансовой грамотности. Мы уверены, что новая программа, цель которой — предоставить профессиональное образование молодежи Лорийской области, даст высокие результаты в самые короткие сроки. И «Мунк», и «Сила одного драма» — это о силе единства и о том, что нет ничего непреодолимого, когда мы объединяем усилия».
Ашот Аванесян, директор и основатель техношколы «Мунк», отметил:
«Эту поддержку от инициативы «Сила одного драма», как и предыдущую, мы получаем в чрезвычайно важный для нас период. Хочу подчеркнуть, что именно «Сила одного драма» была одной из первых, кто протянул нам руку в прошлом году. Сегодня в трёх филиалах «Мунк», действующих в разных регионах Армении, обучаются более 200 молодых людей. Благодаря новому партнёрству с «Силой одного драма» мы сможем начать новый учебный год и впервые запустить этап «Специализация». Это позволит более чем 70 молодым людям из Лорийской области получить профессиональное образование в родном городе, создавая значительный потенциал и новые перспективы для всего региона в сфере технологического образования».
Чтобы присоединиться к добрым делам «Силы одного драма», многого не требуется. Просто совершайте все Ваши платежи с помощью приложения Idram&IDBank, онлайн-платформ IDBanking.am, banking.idram.am, через терминалы Idram и IDBank, и за каждый Ваш платеж компании направят один драм на реализацию важных программ и инициатив.