Ռուսական հացահատիկը մեծ պահանջարկ ունի համաշխարհային շուկայում․ Պեսկով
Ռուսական հացահատիկը համաշխարհային շուկայում ավելի շատ պահանջարկ ունի, սակայն հակառուսական սահմանափակող միջոցները թույլ չեն տալիս այդ հացահատիկային ապրանքներն արտասահմանյան շուկա ուղարկել։ Նման կարծիք է հայտնել ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը,- գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մեր հացահատիկն ավելի քան պահանջարկ ունի ՝ դատելով կարիքներից, բայց այն շատ խոչընդոտներ ունի դեպի համաշխարհային շուկաներ, որոնք դրա կարիքն ունեն ՝ պայմանավորված այն անօրինական պատժամիջոցներով և սահմանափակումներով, որոնք առաջին հերթին կիրառում են ԵՄ երկրները,- ասել է Կրեմլի խոսնակը։
Ավելի վաղ ՝ հուլիսի 6-ին, Պեսկովը ճեպազրույցի ժամանակ լրագրողներին կոչ էր արել կապ հաստատել պաշտպանության նախարարության հետ ՝ Ուկրաինայի նավահանգիստներից հացահատիկի արտահանման հարցով։
Վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում արևմտյան երկրները Ռուսաստանին մեղադրում էին պարենային ճգնաժամ հրահրելու մեջ ՝ տասնյակ միլիոնավոր տոննա հացահատիկի պատճառով, որը հնարավոր չէ դուրս բերել Ուկրաինայից։