Yandex Market-ը և Ozon-ը սկսել են ներմուծել ապրանքներ ՝ Ռուսաստանից հեռացած ապրանքանիշերից
Ռուսական խոշորագույն շուկաները, մասնավորապես Yandex Market-ը և Ozon-ը, փորձում են վաճառել ապրանքանիշեր, որոնց սեփականատերերը ժամանակավորապես կամ ընդմիշտ դադարեցրել են իրենց աշխատանքը Ռուսաստանում։ Այսպիսով, նրանք որոշել են ինքնուրույն զբաղվել զուգահեռ ներկրմամբ,- գրում է Коммерсант-ը։
Որոշ ընկերություններ նույնիսկ նախատեսում են սկսել շքեղության ապրանքների ներկրում։ Հրապարակման մեջ նշվել են միջազգային գնումների հետ կապված մի քանի թափուր աշխատատեղեր, որոնք տեղադրված են Yandex Market-ի կողմից։ Ընկերությունը հայտնել է, որ փնտրում է մատակարարման նոր ուղիներ: Խոսքը, մասնավորապես, կենցաղային տեխնիկայի, էլեկտրական գործիքների, էլեկտրոնիկայի, առողջապահական ապրանքների մասին է։ Նրանք զբաղվում են նաև ուղղակի ներմուծման զարգացմամբ, որը սկսվել է մինչ ուկրաինական ճգնաժամը։
Ըստ Yandex-ին մոտ կանգնած աղբյուրի, ընկերությունը զուգահեռ ներմուծման շրջանակներում ապրանքների ներմուծման առանձին բաժին է ստեղծում։ Նրա շուկայի պահեստներում արդեն կան արտասահմանյան ապրանքանիշերի էլեկտրոնիկայի և կենցաղային տեխնիկայի ապրանքների առաջին խմբաքանակները, որոնք լքել են Ռուսաստանը ՝ աման լվացող մեքենաներ, ջեռոցներ, վառարաններ և վիդեո քարտեր: Ozon առցանց մանրածախ առևտրի կառավարիչ Սերգեյ Բելյակովը մատնանշել է ընկերության պլանները ՝ անկախ ներմուծման զուգահեռ մատակարարումներով: Հետագայում կայքում կարող են հայտնվել նաև LVMH հոլդինգների (Christian Dior, Louis Vuitton, Givenchy, Guerlain և այլք) և Kering-ի (Balenciaga, Gucci, Yves Saint Laurent և այլ ապրանքանիշերի սեփականատեր) շքեղ ապրանքանիշի ապրանքներ։
«Շքեղության ապրանքանիշերի խիստ կանոնների պատճառով Ռուսաստանում շատ հավաքածուներ հիմնականում չեն վաճառվել, այլ ապրանքներ չեն ներկայացվել խոշոր առցանց հարթակներում: Սակայն գարնանը օրինականացված զուգահեռ ներմուծման ընթացակարգը թույլ է տալիս խուսափել բրենդների կողմից նման սահմանափակումներից և առաջին հերթին վաճառողների ջանքերով ընդլայնել նման տեսականին»,- ընդգծել է Բելյակովը։
Արտասահմանյան ընկերությունները սկսել են հայտարարել Ռուսաստանում աշխատանքի դադարեցման կամ ռուսական շուկայից դուրս գալու մասին։ H&M-ը, Inditex խումբը (Zara, Zara Home, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear), Calvin Klein-ը և այլ ապրանքանիշեր որոշել են փակել խանութները երկրում։ Նաև կենցաղային ապրանքների խանութների որոշ ցանցեր, սննդամթերք և կենցաղային քիմիկատներ արտադրողներ, էներգետիկ ընկերություններ և ավտոարտադրողներ հայտարարել են Ռուսաստանից դուրս գալու մասին: