ԿԲ նախագահը խոսել է ռուբլու և եվրոյի արժևորման պատճառների մասին
Հայաստանի Կենտրոնական բանկը (ԿԲ) մարտի 18-ին ներկայացրել է իր վերլուծությունը ռուսական ռուբլու և եվրոյի արժևորման վերաբերյալ, այն կապելով ռուս-ուկրաինական հակամարտության հավանական կարգավորման և ամերիկյան ակտիվների նկատմամբ շուկայական տատանումների հետ։
Ռուբլու ամրապնդման գործոնները
ԿԲ նախագահ Մարտին Գալստյանը հայտնել է, որ ռուսական ռուբլու արժևորումը պայմանավորված է շուկայում առկա դրական սենտիմենտով, որը կապված է Ուկրաինայի ճգնաժամի հնարավոր կարգավորման հետ։ Նրա խոսքով՝ այս զարգացումը հիմնականում պայմանավորված է ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների միջև կայացած հեռախոսազրույցով, որը շուկայի մասնակիցների մոտ ձևավորել է որոշակի ակնկալիքներ։
«Որոշակի ակնկալիքներ են ձևավորվել, ինչը դրական է անդրադառնում ռուսական ակտիվների արժեքի վրա», – նշել է ԿԲ նախագահը։
Եվրոյի դանդաղ, բայց կայուն աճը
Մարտին Գալստյանը անդրադարձել է նաև եվրոյի փոխարժեքի դինամիկային, նշելով, որ այն դանդաղ, բայց հաստատուն կերպով արժևորվում է։ Նրա դիտարկմամբ՝ եվրոյի աճը հիմնականում պայմանավորված է ամերիկյան ակտիվների նկատմամբ տատանողականությամբ, քանի որ ներդրողները դեռևս գնահատում են ԱՄՆ կառավարության հետագա տնտեսական քաղաքականությունը։
Դրամի արժեզրկումն ու շուկայական զարգացումները
Հայաստանի ֆինանսական շուկայում 2025 թվականի առաջին եռամսյակում արձանագրվել է դրամի զգալի արժեզրկում ռուսական ռուբլու նկատմամբ։ Մասնավորապես, 2025 թվականի հունվարի սկզբից մինչև մարտի 18-ը ռուբլու փոխարժեքը դրամի նկատմամբ աճել է գրեթե 28%-ով՝ 3,7 դրամից հասնելով 4,74 դրամի՝ մեկ ռուբլու դիմաց։
Եվրոն նույնպես արձանագրել է որոշակի արժևորում՝ տարեսկզբից աճելով 3,4%-ով։
Ապագա կանխատեսումներ
ԿԲ-ի գնահատմամբ՝ շուկայի մասնակիցները շարունակում են հետևել ԱՄՆ տնտեսական և սակագնային քաղաքականությանն ու դրա ազդեցությանը համաշխարհային ֆինանսական համակարգի վրա։ Ռուբլու և եվրոյի փոխարժեքների հետագա զարգացումը կախված կլինի հիմնականում գեոպոլիտիկական գործընթացներից և շուկայական տատանումներից։