Աշխատանքային միջավայրում հարգանքը և հեղինակությունը չեն ստեղծվում ինքնաբերաբար․ դրանք վաստակվում են ժամանակի ընթացքում՝ ճիշտ վերաբերմունքի, արդյունավետության և համբերատար աշխատանքի միջոցով։ Ահա հիմնական սկզբունքները, որոնք կօգնեն դառնալ այն աշխատողը, ում բոլորը հարգում են և հաշվի են առնում։
1. Ցույց տվեք բարձր պատասխանատվության մակարդակ
Հարգված աշխատողներն իրենց գործը կատարում են բարեխղճորեն՝ անկախ այն հանգամանքից, թե արդյոք ղեկավարն հետևում է նրանց աշխատանքին։ Պատասխանատվությունը նշանակում է՝ ժամանակին կատարել հանձնարարությունները, ուշադիր լինել մանրուքների հանդեպ և սխալներն ընդունել ու շտկել։
- Միշտ կատարեք ձեր խոստումները։
- Մի խուսափեք դժվար առաջադրանքներից։
- Պատասխանատվություն վերցրեք ձեր սխալների համար և մի մեղադրեք ուրիշներին։
2. Մշտապես բարելավեք ձեր մասնագիտական ունակությունները
Մասնագիտական աճն ու զարգացման ձգտումը հարգանք են առաջացնում ոչ միայն ղեկավարների, այլև գործընկերների շրջանում։
- Մասնակցեք վերապատրաստումների, սեմինարների։
- Կարդացեք ձեր ոլորտին վերաբերող նորություններ, ուսումնասիրություններ։
- Բաց եղեք նոր տեխնոլոգիաների ու մեթոդների հանդեպ։
3. Օգնեք և աջակցեք գործընկերներին
Մարդիկ հարգում են նրանց, ովքեր պատրաստ են օգնության ձեռք մեկնել՝ առանց ակնկալիքների։
- Եթե գործընկերը դժվարության մեջ է, առաջարկեք ձեր օգնությունը։
- Կիսվեք ձեր գիտելիքներով ու փորձով։
- Մի խուսափեք թիմային աշխատանքից։
4. Եղեք վստահելի և անկեղծ
Աշխատանքային միջավայրում վստահելի լինելն առանցքային է․ եթե ձեր խոսքը կշիռ ունի, ձեզ կհարգեն։
- Խոսեք ազնվորեն, բայց քաղաքավարի։
- Մի տարածեք բամբասանքներ։
- Եղեք հուսալի՝ կատարելով խոստացվածը։
5. Հարգեք այլոց տեսակետներն ու աշխատանքը
Հարգված աշխատողներն իրենց գործընկերների հանդեպ ցուցաբերում են հարգալից վերաբերմունք՝ անկախ տարիքից, փորձից կամ պաշտոնից։
- Լսեք և ընդունեք տարբեր տեսակետներ։
- Խուսափեք կոնֆլիկտներից, փոխարենը փորձեք գտնել լուծումներ։
- Շնորհակալություն հայտնեք ուրիշների աշխատանքի համար։
6. Կառավարեք ձեր էմոցիաները
Սթրեսային իրավիճակներում հանգստություն պահպանող աշխատողներն ավելի հարգված են լինում։
- Մի շտապեք բացասական արձագանք տալ։
- Խուսափեք գերզգայունությունից։
- Սովորեք կառավարել սթրեսն ու լարվածությունը։
7. Կատարեք ավելին, քան ակնկալվում է
Հարգված աշխատողներն անում են ավելին, քան իրենցից սպասվում է՝ առանց հատուկ նշելու այդ մասին։
- Ցույց տվեք նախաձեռնողականություն։
- Առաջարկեք նոր գաղափարներ։
- Լուծումներ գտեք, այլ ոչ թե միայն մատնանշեք խնդիրները։
8. Պահպանեք դրական վերաբերմունք
Բարեհամբույր, դրական տրամադրված աշխատողներն ավելի սիրված ու հարգված են լինում։
- Ժպտացեք, երբեք մի նվազեցրեք այլոց աշխատանքը։
- Խուսափեք անընդհատ բողոքելուց։
- Լավատեսական մոտեցումը միշտ օգնում է հարաբերություններում։
Հարգված և ազդեցիկ աշխատող դառնալը պահանջում է ժամանակ, ջանք և անկեղծ վերաբերմունք։ Եթե դուք հետևեք վերը նշված սկզբունքներին, գործընկերները ոչ միայն կսկսեն հաշվի առնել ձեր կարծիքը, այլև կձգտեն աշխատել ձեզ հետ՝ վստահ լինելով ձեր պրոֆեսիոնալիզմին ու մարդկային որակներին։