Հայաստանի շենքերը կունենան անձնագրեր. ի՞նչ է առաջարկում նոր կարգավորումը
Վերջերս ՀՀ կառավարությունը ներկայացրել է շենքերի և շինությունների անձնագրավորման նոր կարգի հաստատման նախագիծ, որն ուղղված է քաղաքաշինության ոլորտում կարգավորման մեթոդաբանության բարելավմանը:
Նոր կարգը, որը հրապարակվել է «e-draft» իրավական ակտերի միասնական կայքում, նպատակ ունի բարձրացնել շենքերի տեխնիկական վկայագրավորման մակարդակը և սահմանել միասնական չափանիշներ՝ նախատեսված նորակառույց և վերակառուցվող շենքերի համար:
Այս նախաձեռնությունը, մշակված ՀՀ քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից, նաև անդրադառնում է պետության և համայնքների նշանակության պատմամշակութային հուշարձանների անձնագրավորման անհրաժեշտությանը, որը պետք է կատարվի հուշարձանների վերակառուցման կամ նորոգման պարագայում: Հաշվի առնելով ներկայիս մեթոդաբանության դարն ու այն, որ այն մշակվել է դեռևս 2009 թվականին, ակնհայտ է, որ այդ համակարգը արդիականացման կարիք ունի:
Նախագիծը սահմանում է անձնագրերի նոր ձևեր, կարգն ու պատասխանատուների շրջանակը՝ ուղղված շենքերի վկայագրավորման ավելի անվտանգ գործընթաց ապահովելուն: Ըստ նոր կարգի՝ անձնագրերը կպատրաստվեն լիցենզիա ունեցող կազմակերպությունների կողմից՝ նախագծային փաստաթղթերի հիման վրա, ինչը կօգնի ապահովել ավելի բարձր որակ և համապատասխանություն:
Այս քայլը մեծապես կարևոր է՝ հաշվի առնելով Հայաստանի սեյսմիկ ռիսկերը: Կարգավորման նոր մեթոդաբանությունը, որը ներառում է միասնական չափանիշների ու ընթացակարգերի հստակեցում, նպատակ ունի շենքերի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Այս նախագիծը մշակվել է ՀՀ վարչապետի 2023 թվականի որոշմամբ հաստատված միջոցառումների ցանկի հիման վրա, որի նպատակն է ամրապնդել «Քաղաքաշինության մասին» օրենքի կիրարկումը և նպաստել երկարաժամկետ զարգացումներին՝ այդ թվում` սեյսմիկ անվտանգության բարձրացման ուղղությամբ:
Այս նախագծի ընդունումը ակնկալվում է ոչ միայն ամրապնդել անվտանգության և կարգավորման սկզբունքները, այլև ներդնել նոր տեխնիկական չափանիշներ, որոնք կբարելավեն քաղաքաշինության ոլորտում ինստիտուցիոնալ գործունեությունը: