• Կացության կազմակերպման ոլորտում՝ 1 դեպքով 2.07 միլիոն դրամ,
• Հանրային սնունդի ոլորտում (առանց հանդիսությունների սրահների)՝ 1 դեպքով 2.08 միլիոն դրամ,
• Հեղուկ և կոշտ վառելիքի առևտրի ոլորտում՝ 1 դեպքով 10 միլիոն դրամ,
• Ավտոգազալցակայանների և ավտոտեխսպասարկման ոլորտներում՝ 22.68 միլիոն դրամ։
Այս խախտումներով բարձր տուգանքների գերակշիռ մասը կապված է վառելիքի առևտրի և ավտոսպասարկման ոլորտների հետ, որտեղ պահանջները խախտելն առաջացրել է զգալի գումարային տուգանքներ։
Տուգանված հարկ վճարողներ
ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտում թույլ տված և 1 միլիոն դրամից ավելի տուգանված 11 հարկ վճարողների անվանական ցանկը ներկայացված է ՊԵԿ-ի պաշտոնական կայքում, որտեղ կարող եք ծանոթանալ խախտումների մանրամասներին:
ՊԵԿ-ի հայտարարությունները փաստում են, որ խախտումների հայտնաբերման և վերահսկման գործընթացը շարունակվում է, իսկ խախտումներ թույլ տված ընկերությունները ենթարկվում են պատասխանատվության՝ օրենքի սահմաններում։
Այս գործողությունները նպատակ ունեն ապահովելու հարկային կարգապահությունը և կանխարգելելու ՀԴՄ չկիրառումը՝ հնարավորություն տալով ավելի թափանցիկ հարկային քաղաքականություն վարել։
Ինչպես խուսափել ՀԴՄ-ի կանոնների խախտումներից
ՀԴՄ կիրառման կանոնների խախտումները կարող են խուսափելի լինել՝ պահպանելով օրենքով նախատեսված պահանջները, որոնք ներառում են՝