Tesla-ն հետ է կանչում ավելի քան 27000 մեքենա. ահա թե ինչու
Tesla-ն նորից հետ է կանչել իր Cybertruck-երը՝ ապրանքի համար հայտարարված հինգերորդ հետկանչը, որը կատարվել է այն բանից հետո, երբ այն հասանելի դարձավ հաճախորդներին անցած տարի: Այս անգամ հետ կանչվել է մոտ 27,000 Cybertruck: Հետկանչի պատճառը հետևանք է այն հանգամանքի, որ վահանակի վրա հետադարձ տեսախցիկի պատկերը ուշանում է, ինչը, ըստ ընկերության՝ կարող է «բարձրացնել բախման վտանգը», նշված է National Highway Traffic Safety Administration-ի (NHTSA) սեպտեմբերի 26-ի հայտարարության մեջ:
Վնասված Cybertruck-երի վրա հետադարձ տեսախցիկի պատկերը կարող է 6-8 վայրկյան մութ մնալ, երբ մեքենան փոխանցվում է հետընթացի ռեժիմին: Ըստ NHTSA-ի ուղեցույցների, մեքենաները պետք է ցույց տան հետադարձ տեսախցիկի պատկերը 2 վայրկյանի ընթացքում՝ մեքենան հետընթաց փոխանցում մտցնելուց հետո:
Հետկանչի հայտարարությունը հատկապես ընդգծում է որոշ Cybertruck-եր, որոնք արտադրվել են 2023թ. նոյեմբերի 13-ից մինչև 2024թ. սեպտեմբերի 14-ն ընկած ժամանակահատվածում: Tesla-ի կայքում և NHTSA-ի ներկայացրած ֆայլերում նշվում է, որ այդ խնդիրը ունեցող մեքենաների վարորդները դեռ կարող են հետընթաց վարել՝ օգտագործելով իրենց ավանդական կողային հայելիները և թեքելով ուսերը:
Հետկանչի փաստաթուղթը մանրամասնում է, թե ինչպես է հայտնաբերվել խնդիրը՝ սեպտեմբերյան ներքին համապատասխանության աուդիտի արդյունքում: Խնդիրը հայտնաբերելուց հետո Tesla-ն «քննեց իրավիճակը», անցկացրեց թեստեր և կամավոր կերպով հայտարարեց հետկանչ: Հայտարարության հրապարակման պահին ընկերությունը նշել է, որ հայտնաբերել է 45 երաշխիքային հայտեր և 4 դաշտային զեկույցներ, որոնք «հավանական է» կապված են հետադարձ տեսախցիկի խնդրի հետ: Այնուամենայնիվ, ընկերությունը հայտնում է, որ չի գիտակցում, թե այդ խնդիրը բախումների պատճառ է դարձել:
Tesla-ն իր կայքում տեղադրել է հետկանչի որոնման հղում, որի միջոցով հաճախորդները կարող են ստուգել՝ իրենց մեքենան ազդվել է վերջին հետկանչից, թե ոչ: Ընկերությունն իր բլոգում նույնպես նշել է, որ խնդիրը կկարգավորվի ծրագրային թարմացմամբ, և հաճախորդներին չի պահանջվում այցելել սպասարկման կենտրոն՝ հետադարձ տեսախցիկի պատկերի հարցը լուծելու համար:
Tesla-ի գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկը դեռևս չի մեկնաբանել այս հետկանչը, սակայն նախկինում նա հայտարարել է, որ Cybertruck-երը «ապոկալիպսիսից պաշտպանված» են: Սա պարզապես վերջինն է Tesla-ի հետկանչների շարքում անցած տարվա ընթացքում: Հունվարին ընկերությունը հետ կանչեց 2.2 միլիոն մեքենա՝ նախազգուշացնող լույսերի անընթեռնելի գրառումների պատճառով: Cybertruck-երը նույնպես ներառված էին հետկանչված մեքենաների շարքում: Խնդիրը լուծվեց ծրագրային թարմացման միջոցով, սակայն խնդիրները դրանով չավարտվեցին:
Ապրիլին Tesla-ն հետ կանչեց բոլոր 2024թ.-ի Cybertruck-երը, որոնք արտադրվել են 2023թ. նոյեմբերի 13-ից մինչև 2024թ. ապրիլի 4-ը ընկած ժամանակահատվածում, ոչ ճիշտ աշխատող աքսելերատորի խնդիրների պատճառով: Մայիսին Tesla-ն հետ կանչեց 125,000 մեքենա՝ անվտանգության գոտու ազդանշանի խնդրի պատճառով: Հունիսին ևս մեկ հետկանչ անդրադարձավ խնդիրին, որտեղ մեքենայի դիմապակու մաքրիչի մի մասը կարող էր առանձնանալ ու ընկնել մեքենա վարելու ընթացքում: