BRICS-ի ղեկավարները կքննարկեն ազգային արժույթներով հաշվարկների մասնաբաժնի ավելացման հարցը
Համաձայնագրի կնքումը, որը կնպաստի BRICS երկրների (Բրազիլիա, Ռուսաստան, Հնդկաստան, Չինաստան, Հարավային Աֆրիկա) միջև ազգային արժույթներով առևտրային հաշվարկների մասնաբաժնի ավելացմանը, կարող է քննարկվել Յոհանեսբուրգում կայանալիք ասոցիացիայի գագաթնաժողովում: Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը,- գրում է b24.am-ը:
Միաժամանակ, ըստ հրապարակման, միասնական արժույթ ստեղծելու կամ դոլարից որպես այդպիսին հրաժարվելու մասին խոսք լինել չի կարող, բայց ասոցիացիան իր առջև դոլլարիզացիայի նպատակ չի դրել։
Ասոցիացիայի գագաթնաժողովը կանցկացվի Յոհանեսբուրգում օգոստոսի 22-24-ը և կլինի վերջին տարիներին միասնական հարավի պետությունների և կառավարությունների ղեկավարների ամենամեծ հանդիպումը: Հրավիրվածների թվում են աֆրիկյան 54 երկրների ղեկավարներ, իսկ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը միջոցառմանը ներկա կլինի տեսակապով, թեև ռուսական կողմն անձամբ կներկայացնի ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։