Հայտնի են մանրամասներ ԵՄ պատժամիջոցների 10-րդ փաթեթի վերաբերյալ․ Bloomberg
Եվրամիությունը պատրաստ է ստիպել ռուսական բանկերին տեղեկություններ հաղորդել Ռուսաստանի Դաշնության Կենտրոնական բանկի ակտիվների մասին ՝ Մոսկվայի դեմ պատժամիջոցների վերջին փաթեթի շրջանակներում, -հայտնում է Bloomberg-ը՝ հղում անելով առաջարկությունների նախագծին։ Ռուսաստանի Բանկի և պատժամիջոցների տակ գտնվող այլ պետական ​​ակտիվների նկատմամբ վերահսկողությունը դիտվում է որպես առաջին քայլ այս միջոցների հնարավոր օգտագործման տարբերակների ուսումնասիրման համար ՝ Ուկրաինայի վերականգնման համար: Եվրահանձնաժողովը նաև առաջարկել է ուժեղացնել ռուսական ընկերությունների և ֆիզիկական անձանց հետ կապված սառեցված ակտիվների վերաբերյալ հաշվետվությունների պարտավորությունները, ինչպես նաև առաջարկել է մինչև 50,000 եվրո տուգանք սահմանել ֆիզիկական անձանց և տարեկան շրջանառության 10%-ի չափով իրավաբանական անձանց համար: Վերջին փաթեթը նաև լայնածավալ առևտրային սահմանափակումներ կսահմանի ռուս զինվորականների կողմից օգտագործվող ապրանքների, այդ թվում ՝ տեխնոլոգիաների, բաղադրիչների, ծանր տեխնիկայի, էլեկտրոնիկայի և հազվագյուտ հողերի նկատմամբ: Առաջարկվել է նաև արգելել ապրանքների տարանցումը Ռուսաստանի Դաշնությամբ ՝ պատժամիջոցների խախտման վտանգը նվազեցնելու նպատակով, և սահմանափակումներ մտցնել ԵՄ ռուսական կաուչուկի և ասֆալտի ներկրման վրա։
Պատժամիջոցների տակ կարող են հայտնվել նաև Alfa-Bank-ը, Rosbank-ը, Tinkoff Bank-ը, ինչպես նաև Ռուսաստանի Ազգային հարստության հիմնադրամը։ Առաջարկվող միջոցները անդամ պետությունները կքննարկեն այս շաբաթ և կարող են փոփոխվել մինչև պատժամիջոցների փաթեթի հաստատումը։ ԵՄ պատժամիջոցների ընդունումը պահանջում է ԵՄ անդամ բոլոր երկրների աջակցությունը։