ԵՄ-ն կարող է երկարաձգել ռուսական լրատվամիջոցների արտոնագրերի կասեցումը. Bloomberg
ԵՄ-ն Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 10-րդ փաթեթում կարող է ներառել ռուսական լրատվամիջոցների հեռարձակման լիցենզիաների կասեցման ժամկետի երկարաձգում։ Այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում կատարելով փաստաթղթի նախնական տարբերակին։ «Մյուս առաջարկները ներառում են ռուսական պետության կողմից վերահսկվող և ԵՄ-ի և նրա հարևանների դեմ քարոզչություն տարածելու, մանիպուլյացիայի և փաստերի խեղաթյուրման մեջ մեղադրվող լրատվամիջոցների հեռարձակման արտոնագրերի երկարաձգումը»,- գրում է գործակալությունը։Ինչպես հայտնում է Bloomberg-ը, Եվրամիությունը քննարկում է նաև Alfa-Bank-ի, Rosbank-ի, Tinkoff Bank-ի և Ռուսաստանի Ազգային հարստության հիմնադրամի դեմ պատժամիջոցներ սահմանելու հարցը։ Բացի այդ, ԵՄ-ն դիտարկում է Ռուսաստանի տարածքով ապրանքների տարանցման արգելքը ՝ պատժամիջոցների խախտման ռիսկը նվազեցնելու նպատակով։
Դեկտեմբերի 16-ին ԵՄ խորհուրդն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության դեմ պատժամիջոցների իններորդ փաթեթը, որը ներառում է НТВ, НТВ Мир, Россия 1, РЕН ТВ և Առաջին ալիքի հեռարձակման լիցենզիաների կասեցում։