Goldman Sachs-ը վաճառել է ակտիվները Ռուսաստանում. РБК
Աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկը ՝ Goldman Sachs-ը, վաճառել է Ռուսաստանում գտնվող ակտիվները տեղական բարձրագույն ղեկավարությանը: Այս մասին հայտնում է РБК-ն ՝ հղում անելով աղբյուրներին։Պորտֆելի գնորդներն էին Goldman Sachs եվրոպական հատուկ իրավիճակների խմբի կառավարիչ տնօրեն Մաքսիմ Կլիմովը և Ռուսաստանում Goldman Sachs-ի գործադիր տնօրեն Անտոն Շրայդերը։ Գործարքը պաշտոնականացվել է 2022 թվականին, ասում են աղբյուրները, և կարող էր իրականացվել մեծ զեղչով, քանի որ Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների բռնկումից հետո բանկը պատրաստ էր դուրս գալ ռուսական ակտիվներից՝ անկախ կորուստներից։ Տվյալների կենտրոնների շուկայի մեկ այլ աղբյուրի համաձայն ՝ Կլիմովը և Շրեյդերը գործընկերների հետ զրույցներում սկսել են ասել, որ ընկերությունը այժմ պատկանում է «ռուս ֆիզիկական անձանց» անցյալ տարվա նոյեմբերից մոտավորապես։
ԱՄՆ բանկի ակտիվների վերակազմավորումն արտացոլված է մի շարք հրապարակային փաստաթղթերում։ Այսպիսով, Cian PLC-ի (CIAN պորտալ) և IXcellerate Limited-ի (Ռուսաստանի համանուն տվյալների կենտրոնի օպերատորի մայր կառուցվածքը) բաժնետոմսեր ունեցող ընկերությունը կրճատել է իր մասնաբաժինը HeadHunter Group PLC-ում (HeadHunter հավաքագրման ծառայություն) 8,7-ից մինչև 5,9 տոկոս: HeadHunter-ի նյութերում, որոնք ներկայացվել են ԱՄՆ Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով (SEC) ընկերության բաժնետերերի թվում է նոր կառույց՝ Broomfield International Limited-ը: Հունվարի 18-ին նա պատկանում էր ընկերության 2,9 տոկոսին, սակայն հունվարի 30-ին Broomfield International Limited-ն անհետացավ HeadHunter-ի բաժնետերերի կազմից: Դեկտեմբերին նույն ընկերությանն է պատկանում Cian-ի ավելի քան 6,57 միլիոն կամ 9,4 տոկոս բաժնետոմս:
Goldman Sachs-ը դարձավ ԱՄՆ առաջին խոշոր բանկը, որը հայտարարեց Ռուսաստանից դուրս գալու մասին ուկրաինական հակամարտության բռնկումից հետո։ Կազմակերպությունն իր որոշումը բացատրել է «կարգավորող և լիցենզավորման պահանջներով»: Միևնույն ժամանակ կորպորացիան շարունակել է Ռուսաստանի հետ կապված ընկերությունների պարտքային պարտավորությունների առևտրի գործառնությունները, սակայն իր աշխատակիցների մի մասին տեղափոխել է Դուբայ։