Destatis. Գերմանիան սեպտեմբերին կրճատել է արտահանումը Ռուսաստան 5,4%-ով
Գերմանիան սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ 5,6%-ով կրճատել է ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան ՝ մինչև 1 մլրդ եվրո։ Գերմանական դաշնային վիճակագրական ծառայության (Destatis) մամուլի ծառայությունը հաղորդագրություն է հրապարակել իր կայքում։
Կազմակերպության տվյալներով ՝ Ռուսաստանից ներմուծումը նշված ժամանակահատվածում կրճատվել է 33,1%-ով և կազմել 1,8 մլրդ եվրո: 2022 թվականի առաջին ինն ամիսներին դեպի Ռուսաստան արտահանումը կրճատվել է 39%-ով, մինչև 11,8 մլրդ եվրո, ներմուծումն աճել է 29,5%-ով։ մինչև 30,2 միլիարդ եվրո:
Հոկտեմբերի կեսերին РИА Новости-ն հաղորդել էր, որ Եվրամիության (ԵՄ) երկրների մեծ մասը հունիսին մեծացրել է ապրանքների արտահանումը Ռուսաստան:
Հոկտեմբերի երկրորդ կեսին The New York Times-ը գրել էր, որ Հնդկաստանը, Թուրքիան և Բրազիլիան փետրվարի վերջից ավելացրել են Ռուսաստանից մատակարարումների ծավալը ՝ պատժամիջոցների և առևտրային սահմանափակումների ֆոնին երկրից ներմուծման ընդհանուր անկմամբ։ Նյու Դելին ներմուծումն ավելացրել է 430%-ով, Անկարան ՝ 213%-ով, Բրազիլիան ՝ 166%-ով։