Mercedes-Benz-ը կարող է կորցնել մոտ երկու միլիարդ եվրո Ռուսաստանում իր բիզնեսի վաճառքից հետո․ РИА Новости
Գերմանական Mercedes-Benz ավտոարտադրողը կարող է կորցնել մոտ երկու միլիարդ եվրո (2,02 միլիարդ դոլար) Ռուսաստանում իր բիզնեսի վաճառքից,- ասել է «Գազպրոմբանկի ավտոլիզինգի» վաճառքի տնօրեն Ռուստամ Նազարովը: Նրա խոսքերը մեջբերում է ՌԻԱ Նովոստին։ Նազարովը պարզաբանել է, որ ռուսական ակտիվների համապատասխան գնահատումը նախկինում կատարվել է հենց ընկերության կողմից։ Նա գնահատում է, որ եթե տեղական Mercedes-Benz-ի բիզնեսը անվանական արժեքով հանձնվեր նոր սեփականատիրոջ, ինչպես եղավ այն բանից հետո, երբ Renault-ն ու Nissan-ը լքեցին երկիրը, «կորուստները զգալի կլինեին»։ Փորձագետը հավելեց, որ, ամենայն հավանականությամբ, վաճառված գործարանում ընկերությունները կսկսեն արտադրել չինական ավտոմեքենաների ապրանքանիշերից մեկը։
«Սակայն ակնհայտ է, որ այստեղ հնարավոր չէ հավաքել ոչ միայն Mercedes-ը, այլև Եվրոպայի, ԱՄՆ-ի և Ասիայի այլ պրեմիում մակնիշի մեքենաներ։ Ներմուծման ներկայիս սահմանափակումները մեր երկիր արգելափակում են առաքումները, այդ թվում ՝ 50 հազար եվրոյից ավելի շքեղ մեքենաների ավտոկոմպլեկտներ»,- ասաց նա։ Ռուսական շուկային բաժին է ընկել Mercedes-Benz-ի ընդհանուր վաճառքի երկու տոկոսը։ Անցյալ տարի ընկերությունն ընդհանուր առմամբ վաճառել է 2,05 մլն ավտոմեքենա, որից 44,8 հազարը վաճառվել է Ռուսաստանում։ Այս առումով Նազարովը կարծում է, որ Ռուսաստանում Mercedes-Benz ավտոմեքենաների վաճառքի դադարեցումը քիչ ազդեցություն կունենա ընկերության բիզնեսի վրա։
Mercedes-ը հաստատել է երկիրը լքելու իր մտադրությունը հոկտեմբերի 26-ին։ Ընկերությունը կվաճառի ներքին դուստր ձեռնարկությունների բաժնետոմսերը, ներառյալ Մոսկվայի մարզում գտնվող գործարանը, Avtodom դիլերին: