Ռուսաստանում գործունեությունը դադարեցնելուց հետո British American Tobacco-ի կորուստը գնահատվում է 957 միլիոն ֆունտ ստեռլինգ
Հլս 27, 2022 13:16
Ծխախոտի արտադրանքի աշխարհի խոշորագույն արտադրողներից մեկը ՝ British American Tobacco-ն, Ռուսաստանից հեռանալուց հետո վնասը գնահատել է գրեթե մեկ միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ: Այս մասին հայտնում է РИА Новости-ն ՝ հղում անելով ընկերության հաշվետվությանը։
«958 միլիոն ֆունտ ստերլինգ վնասը վերաբերում է «սպասող վաճառք» դասակարգված ակտիվների և պարտավորությունների արժեզրկմանը, որից 957 միլիոն ֆունտ ստերլինգը կապված է Ռուսաստանում բիզնեսի հետ», — նշել են ընկերությունից:
Tobacco British American Tobacco կոնցեռնը հայտարարել է, որ մարտի 11-ից դադարեցնում է գործունեությունը Ռուսաստանում։ Մարտի 9-ին ընկերությունը դադարեցրել է ներդրումները երկրում։ Միաժամանակ British American Tobacco-ն ընդգծել է, որ իրենց առաջնահերթություններից է այս «չափազանց դժվար ու անորոշ ժամանակաշրջանում» հոգ տանել աշխատակիցների մասին։
Պետդուման առաջարկել ե նաև ազգայնացնել Ռուսաստանի Դաշնությունում ծխախոտի բիզնեսը։ «Եդինայա Ռոսիա» խմբակցության անդամ Սուլթան Խամզաևը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունում ծխախոտի բիզնեսը պետք է ազգայնացվի, հակառակ դեպքում արևմտյան գործընկերների ծխախոտը կարող է դառնալ «զանգվածային ոչնչացման ուղղակի զենք»։