ԱՄՆ-ն ցանկանում է Չինաստանի դեմ արտահանման պատժամիջոցներ սահմանել. Bloomberg
Միացյալ Նահանգները և Եվրամիությունը (ԵՄ) քննարկում են Չինաստանի դեմ արտահանման սահմանափակումներ մտցնելու հնարավորությունը ՝ հակառուսական սահմանափակող միջոցների նման։ Այս մասին գրել է Bloomberg-ը ՝ վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրներ։ Գործակալության տվյալներով ՝ առաջարկն արվել է ԱՄՆ-ի և ԵՄ-ի միջև բարձր մակարդակի հաջորդ առևտրային ֆորումի օրակարգը կառուցելիս, որը կանցկացվի դեկտեմբերի սկզբին։
«Դաշնակիցները համագործակցում են Մոսկվա արտահանումը սահմանափակելու համար, և Բայդենի վարչակազմը ուսումնասիրում է տեղեկատվության փոխանակման և կիրառման համակարգման միևնույն մեթոդները ՝ Չինաստան արտահանման սեփական երկկողմ սահմանափակումները կիրառելու համար», — Bloomberg-ին ասել է Bloomberg-ի աղբյուրը:
Նրա խոսքով, եվրոպական դաշինքի ոչ բոլոր անդամներն են պաշտպանում ամերիկյան կողմի նկրտումները։ Որոշ երկրներ, այդ թվում ՝ Գերմանիան, առաջարկել են ուսումնասիրել, թե ինչ ապրանքներ կարող է օգտագործել Պեկինը իր ռազմական կարողությունները ուժեղացնելու և նրանց դեմ պատժամիջոցներ կիրառելու համար։