Ֆրանսիական Danone ապրանքանիշր հայտարարել է Ռուսաստանից հեռանալու մասին
Ֆրանսիական սննդամթերքի Danone ընկերությունը հայտնել է, որ ղեկավարությունը սկսում է Ռուսաստանի Դաշնությունում կաթնամթերքի և բուսական արտադրանքի բիզնեսի նկատմամբ փաստացի վերահսկողությունը փոխանցելու գործընթացը։ Այս մասին հետեւում է ընկերության մամուլի հաղորդագրությունից։ «Danone-ը այսօր հայտարարում է իր որոշման մասին ՝ նախաձեռնելու է Ռուսաստանում կաթնամթերքի և բուսական արտադրանքի իր բիզնեսի արդյունավետ վերահսկողության փոխանցումը», — ասվում է Danone-ի հայտարարության մեջ:
Ընկերությունն ընդգծել է, որ այս միջոցառումը լավագույն տարբերակն  է ՝ ապահովելու տեղական բիզնես գործընթացների երկարաժամկետ շարունակականությունը, ինչպես նաև իր աշխատակիցների, սպառողների և գործընկերների համար։ Հունիսին Reuters-ը հայտնել էր, որ Danone-ը կրճատում է արտադրանքի գծերը ՝ ծախսերը կրճատելու համար: Ապրիլին Danone-ը որոշեց դադարեցնել Evian և Alpro ապրանքների ներմուծումը Ռուսաստանի Դաշնություն (այդ ապրանքանիշերով արտադրվում են հանքային ջուր և բուսական խմիչքներ): Արտադրողն ավելի վաղ հայտարարել էր Ռուսաստանում պորտֆելի վերակողմնորոշման, ինչպես նաև երկրում բոլոր նոր ներդրումների դադարեցման մասին ՝ ներառյալ գովազդի և առաջխաղացման ծախսերը: