Ռուսաստանի բանկը հայտարարել է «Միր» քարտերի ընդունման աշխարհագրության ընդլայնման շուրջ երկխոսության շարունակման մասին
Ռուսաստանի բանկը կշարունակի երկխոսությունը արտերկրում Mir քարտերի ընդունման աշխարհագրության ընդլայնման շուրջ։ Այս մասին ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են ՌԴ Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունից։Կարգավորողի տվյալներով ՝ Միր քարտերը, Ազգային վճարային քարտերի համակարգի (NSPK) այլ ծառայությունների հետ միասին, ինչպես միշտ, շարունակում են գործել Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում։
«Օտարերկրյա գործընկերներն իրենք են որոշում բացել իրենց ենթակառուցվածքը Mir քարտերի ընդունման համար։ Միաժամանակ, մենք մտադիր ենք շարունակել երկխոսությունը «Միր» քարտերի ընդունման աշխարհագրության ընդլայնման շուրջ»,- հայտնել են ԿԲ-ից։
Foto: Irina Ovchinnikova
Ավելի վաղ ԱՄՆ գանձապետարանը հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ը պատրաստ է պատժամիջոցներ սահմանել Ռուսաստանի սահմաններից դուրս ռուսական NSPK համակարգի և Միր ազգային վճարային համակարգի օգտագործմանն աջակցելու համար։Financial Times-ը գրել է նաեւ, որ ԱՄՆ-ն ու Եվրամիությունը փորձում են ճնշում գործադրել թուրքական բանկերի վրա, որոնք աշխատում են «Միր» վճարային համակարգի հետ։ Ներկայումս Mir քարտերն ընդունվում են Թուրքիայում, Վիետնամում, Ղազախստանում, Ուզբեկստանում, Ղրղզստանում, Տաջիկստանում, Հարավային Օսիայում, Աբխազիայում, Հարավային Կորեայում, Հայաստանում և Բելառուսում։