Չինաստանը դադարեցնում է վիզաների տրամադրումը Ճապոնիայի քաղաքացիների համար․ Kyodo
Չինաստանը դադարեցրել է վիզաների տրամադրումը Ճապոնիայի քաղաքացիներին ՝ ի պատասխան Չինաստանից ժամանողների նկատմամբ սահմանափակումների խստացման ՝ COVID-19 վարակի դեպքերի աճի պատճառով։ Այս մասին հայտնում է Kyodo գործակալությունը ՝ հղում անելով զբոսաշրջության ոլորտի աղբյուրներին։ Ճապոնիան նախկինում խստացրել է սահմանային հսկողությունը մայրցամաքային Չինաստանից ժամանողների համար ՝ պահանջելով բացասական COVID-19 թեստ ՝ նախքան մուտքը Չինաստանում աճող դեպքերի ֆոնին: Տոկիոյում գտնվող տուրիստական ​​գործակալություններից մեկը խոսել է ծանուցումը ստանալուց հետո չինական գրեթե ցանկացած տեսակի վիզայի համար դիմելու անհնարինության մասին:
Նույն օրը Չինաստանը նմանատիպ միջոցներ է ձեռնարկել Հարավային Կորեայի քաղաքացիների նկատմամբ. նրանք նաև դադարեցրել են վիզաների տրամադրումը այն բանից հետո, երբ Սեուլը սահմանափակող միջոցներ է ընդունել Չինաստանից ժամանողների համար ՝ COVID-19 վարակի դեպքերի աճի պատճառով։ Խոսքը կարճաժամկետ վիզաների տրամադրման մասին է, այդ թվում ՝ առեւտրի, զբոսաշրջության եւ բժշկական նպատակներով։