Alibaba-ի բաժնետոմսերի արժեքը աճել է 8,7%-ով. CNBC
Alibaba-ի գնանշումները հունվարի 4-ի սակարկությունների հիման վրա աճել են 8,74%-ով, մեկ թղթի գինը կազմել է 96,4 հոնկոնգյան դոլար (12,33 դոլար): Այս մասին են վկայում Հոնկոնգի ֆոնդային բորսայի առուվաճառքի տվյալները։ Բաժնետոմսերի պահանջարկն աճել է այն հայտարարությունից հետո, երբ fintech Ant Group-ը ՝ Alibaba-ի դուստր ձեռնարկությունը (33% բաժնետոմս) ստացել է թույլտվություն ՝ ավելացնելու իր սպառողական ֆինանսական բաժնի կապիտալը,- գրում է CNBC-ն։ Վարկային տեխնոլոգիաները Ant Group-ին բերեցին եկամտի 39,4% (28,59 միլիարդ ¥ կամ 4,15 միլիարդ դոլար) 2020 թվականի առաջին կիսամյակում:Բաժնի կապիտալը կավելացվի ¥8 միլիարդ ¥-ից (1,16 միլիարդ դոլար) մինչև 18,5 միլիարդ ¥ (2,69 միլիարդ դոլար):
Գործարքի պայմանների համաձայն ՝ Ant Group-ը կշարունակի տիրապետել այս կառույցի 50%-ին։ Նոր ներդրողները կներառեն կազմակերպություն, որը կապված է Հանչժոու քաղաքի կառավարության և չինական Sunny Optical Technology ընկերության հետ: Միաժամանակ կառույցը, որը պատկանում է Հանչժոուի կառավարությանը, կստանա 10 տոկոս՝ դառնալով Ant Group ստորաբաժանման երկրորդ խոշոր բաժնետերը,- հաղորդում է Bloomberg-ը։Բաժինը ստեղծվել է 2021 թվականին ՝ որպես ֆինտեխ վերակառուցման մաս։ Այդ մասին հայտարարվել է այն բանից հետո, երբ չինական կարգավորիչները անսպասելիորեն դադարեցրել են Ant Group-ի IPO-ն 2020 թվականի վերջին: Հետո ֆինտեխը, որը գնահատվում էր 313 միլիարդ դոլար, պատրաստվում էր անցկացնել այն ժամանակվա ամենամեծ IPO-ն աշխարհում։ Նա նախատեսում էր 34 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնետոմսեր ցուցակագրել Շանհայի և Հոնկոնգի ֆոնդային բորսաներում։ Սակայն IPO-ից մի քանի օր առաջ կարգավորողները հանեցին դրա թույլտվությունը: Դրա պատճառներից մեկը կարող է լինել Ջեք Մա-ի և Չինաստանի իշխանությունների տարաձայնությունը՝ տեղաբաշխումից քիչ առաջ նա քննադատել է երկրի ֆինանսական համակարգը։
IPO-ի չեղարկումից հետո Alibaba-ի գնանշումները նվազել են 8%-ով։ Դեռևս պարզ չէ ՝ նախատեսվում է Ant Group-ը հանրայնացնել, թե ոչ։
Բաժնի կապիտալի ավելացման թույլտվություն ստանալը վկայում է զգալի առաջընթացի մասին ֆինտեխ վերակառուցման հարցում,- նշում է Bloomberg-ը։ Միևնույն ժամանակ, հաստատումը վկայում է նաև տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ իշխանությունների դիրքորոշման մեղմացման մասին, որի նկատմամբ նախկինում սահմանվել էին կարգավորման խիստ միջոցներ