Euractiv. ԵՄ-ն մեկ շաբաթվա ընթացքում կհաստատի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթը
Եվրամիությունը մեկ շաբաթվա ընթացքում պետք է ներկայացնի և հաստատի Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթը, որով արգելվելու է ռուսական ոսկու ներկրումը և պատժամիջոցների ցանկում ավելացվելու են մի շարք ռուսներ։ Այս մասին հայտնում է Euractiv ինտերնետային պորտալը ՝ հղում անելով ԵՄ դիվանագետներին։
«Եվրամիության դեսպանների պատրաստումը նոր ՝ յոթերորդ փաթեթի համար պետք է վերսկսվի այս հինգշաբթի և ուրբաթ (14 և 15 հուլիսի) և, հավանաբար, կհաստատվի անդամ երկրների կողմից հաջորդ շաբաթվա կեսերին»,- գրում է պորտալը։
Հրատարակության համաձայն ՝ նոր փաթեթը կընդլայնի նաև Ռուսաստան արտահանման համար արգելված երկակի նշանակության ապրանքների ցանկը ՝ ներառելով Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի շրջապատի հետ կապված ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց լրացուցիչ ցուցակները։
Բացի այդ, պատժամիջոցների յոթերորդ փաթեթն ուղղված է լինելու արդեն հաստատված արգելքների բացերը , օրինակ լրացնելուն ՝ արգելված ապրանքների ցանկում որոշակի ապրանքներ ավելացնելու միջոցով։
Ավելի վաղ ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության տնտեսական համագործակցության վարչության տնօրեն Դմիտրի Բիրիչևսկին զգուշացրել էր, որ Մոսկվայի արձագանքը Արևմուտքի պատժամիջոցներին կարող է շատ ցավալի լինել, մինչդեռ եվրոպական երկրները պետք է հասկանան, որ իրենք մսխում են սեփական տնտեսությունը ՝ սահմանափակելով Ռուսաստանին։