Արևմտյան պատժամիջոցները չկարողացան ոչնչացնել Ռուսաստանի տնտեսությունը․ New York Times
Հակառուսական պատժամիջոցները, որոնք պետք է խեղդեին ռուսական տնտեսությունը, արդյունքի չէին կարող հանգեցնել։ Այդ մասին գրում է The New York Times-ը։
«Չինաստանն ու Հնդկաստանը ռուսական նավթ են գնում գրեթե նույն ծավալով, ինչ արևմտյան երկրները նախկինում։ Հետևաբար, արևմտյան երկրների գործողությունները ՝ խեղդելու ռուսական տնտեսությունը, արդյունքի չհանգեցրին»,- նշված է հրապարակման մեջ։
Նյութում նշված է, որ նավթի և գազի բարձր գների պատճառով Ռուսաստանն այժմ շատ ավելի է վաստակում, քան չորս ամիս առաջ։ Բացի այդ, ռուբլին զգալիորեն արժևորվել է դոլարի նկատմամբ։ Պարբերականը հավելում է, որ տնտեսության լուրջ անկման փոխարեն Ռուսաստանը մոտ է մինչև կորոնավիրուսային համաճարակի ցուցանիշներին։
Հունիսի 17-ին Դաշնային խորհրդի տեղեկատվական քաղաքականության և լրատվամիջոցների հետ փոխգործակցության հանձնաժողովի նախագահ Ալեքսեյ Պուշկովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի դեմ ԱՄՆ պատժամիջոցները կարող են հանգեցնել դեմոկրատների իշխանության անկմանը։ Ինչպես ընդգծել է սենատորը, եթե ԱՄՆ-ն որոշի գնալ Չինաստանի դեմ պատժամիջոցների պատերազմի, ապա դա «աղետ կլինի արևմտյան տնտեսության համար»։