Արևմուտքի սպառնալիքները չեն ազդում Ռուսաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետաքրքրության վրա․ Պեսկով
Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել է, որ արևմտյան շանտաժը չի ազդում Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության օտարերկրյա ներդրողների շահերի վրա։
Նա ընդգծել է, որ բազմաթիվ օտարերկրյա ներդրողներ կմասնակցեն Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական համաժողովին, որը կանցկացվի Սանկտ Պետերբուրգում հունիսի 15-18-ը։
«Օտարերկրյա ներդրողները ոչ միայն Միացյալ Նահանգներից կամ ԵՄ երկրներից են, այլ շատ ավելի մեծ օտարերկրյա ներդրողներ են Մերձավոր Արևելքում, Չինաստանում, Հնդկաստանում, Ինդոնեզիայում, Ֆիլիպիններում, տասնյակ երկրներում, որոնք շատ ավելի մեծ բնակչություն ունեն, քան այն երկրները, որոնք այսպես. կոչվում է հավաքական Արևմուտք»,- ընդգծել է Կրեմլի խոսնակը։ Նրա խոսքով, չնայած այն հանգամանքին, որ այդ ներդրողները գտնվում են «ձեռքերը ոլորող», «սպառնալիքներ», «շանտաժ» արևմուտքից եկած «չարագործների» ուշադրության ներքո, սակայն հնարավոր չէ նվազեցնել այդ ներդրողների հետաքրքրությունը ռուսական շուկայի նկատմամբ։