Նախարար Գլազև. ԵԱՏՄ երկրների առևտրում ռուբլու մասնաբաժինը գերազանցում է երկու երրորդը
Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) երկրների ապրանքաշրջանառության մեջ ռուբլու մասնաբաժինը գերազանցում է արդեն երկու երրորդը։ Այս մասին հայտարարել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ինտեգրման եւ մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Սերգեյ Գլազեւը,- փոխանցում է РИА Новости-ն։ Նրա խոսքով, 2013-ից 2020 թվականներին ազգային արժույթով վճարումները 63-ից հասել են 74 տոկոսի։ Ռուսաստանը ռուբլով վճարում է Բելառուսի հետ առևտրի 82%-ը, Ղազախստանի հետ՝ 63%-ը և Ղրղզստանի հետ՝ 58%-ը։ Գլազևն ընդգծել է, որ ԵԱՏՄ երկրների ապրանքաշրջանառության մեջ ռուբլու մասնաբաժինը կարող է ավելացվել։
Այսպես, Ղրղզստանի հետ ապրանքաշրջանառության 40%-ը սպասարկվում է դոլարով, այս արժույթը երկրորդ տեղում է Ղազախստանի և Բելառուսի հետ առևտուրում ՝ համապատասխանաբար 28% և 9%։ Միևնույն ժամանակ, ԵԱՏՄ-ի Ռուսաստանի Դաշնությունից դուրս առևտուրում ռուբլու բաշխման մակարդակը շատ ավելի քիչ է,- նշել է նախարարը։ Բացառություն է կազմում Բելառուսը, որը ՌԴ-ից դուրս ԵԱՏՄ երկրների հետ առևտրային գործարքների գրեթե մեկ երրորդում օգտագործում է ռուբլի։ Հետագայում ազգային արժույթների մասնաբաժնի աճը ԵԱՏՄ երկրների փոխադարձ հաշվարկներում, ըստ Գլազևի, կախված կլինի նրանց առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումից, առևտրի կառուցվածքից և դրա դիվերսիֆիկացման մակարդակից։