Բանկերը գնահատել են թվային ռուբլու (CBDC) ներդրման ծախսերը
CBDC-ի ներդրումը կարող է պահանջել «հարյուր միլիոնավոր» ռուբլի ռուսական բանկերից: Այս թվերը «Կոմերսանտ»-ին տվել են ֆինանսական կառույցների ներկայացուցիչները։
Մասնավորապես, Ռոսբանկն անհրաժեշտ ներդրումները գնահատել է 150 մլն ռուբլի։
Նորարարության և տվյալների կառավարման տնօրեն Օլգա Մախովայի խոսքով՝ ամենամեծ ներդրումները պահանջում էին հաշվարկների համար հատուկ ենթակառուցվածքի ստեղծում՝ «բարդ ծածկագրության տեղակայում» և տեղեկատվական անվտանգության համակարգի վերակառուցում:
Ֆինանսական շուկայի անկախ փորձագետ Անդրեյ Բարխոտան բացատրել է, որ իրականացումը համընկել է պատժամիջոցների ներդրման հետ։ Այդ իսկ պատճառով առաջացավ ներմուծման փոխարինման և տեխնոլոգիական միգրացիայի խնդիր։
Հարցված փորձագետները գնահատել են ծախսերի վերականգնումը 2-3 տարի՝ պայմանով, որ բանկերին հաջողվի ներգրավել զգալի գումարներ նոր ձևով փողի մեջ, որը չի ներառում տոկոսների կուտակում:
Հրատարակությունը հիշեցրել է, որ առաջին տարում ոլորտը կարող է կորցնել մինչև 50 մլրդ ռուբլի՝ Յակովի և Գործընկերների հաշվարկների համաձայն։ Գումարը ներառում է ձեռքբերման և այլ անկանխիկ վճարումների համար միջնորդավճարների մի մասի կրճատում, քանի որ թվային ռուբլով գործարքները քաղաքացիների համար կլինեն անվճար, իսկ բիզնեսի համար՝ չգերազանցելու վճարման գումարի 0,3%-ը։
Թվային ռուբլու մասին օրենքը ուժի մեջ է մտել օգոստոսի 1-ից։ Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացիները հնարավորություն կունենան զանգվածաբար օգտվել նոր վճարային միջոցներից 2025-2027 թթ.։ Ներկայումս ակտիվը փորձարկվում է մի քանի բանկերում: