«Роснефть»-ը անօրինական է համարում ընկերության գերմանական ակտիվները երկրի իշխանությունների հսկողության տակ փոխանցելու Գերմանիայի որոշումը
Սպտ 17, 2022 14:14
«Ռոսնեֆտը» անօրինական է համարում ընկերության գերմանական ակտիվները երկրի իշխանությունների հսկողության տակ փոխանցելու Գերմանիայի որոշումը, ուրբաթ օրը հայտնել է ռուսական ընկերությունը։ «Գերմանական դաշնային կառավարության որոշումը ՝ ընկերության գերմանական ակտիվները Դաշնային ցանցային գործակալության արտաքին կառավարմանը փոխանցելու մասին, ցավոք, մեզ համար անսպասելի չէ և գտնվում է ԱՄՆ-ի կողմից պարտադրված գործողությունների ալգորիթմի տրամաբանության մեջ: Այս որոշումը անօրինական է և, ըստ էության, բաժնետիրական գույքի օտարում է ԵՄ համապատասխան պատժամիջոցների և գերմանական և լեհական կարգավորիչների գործողությունների հետևանքով միտումնավոր ստեղծված իրավիճակի հետևանքով, որի նպատակը եղել է ակտիվների կալանքը»,- նշված է «Ռոսնեֆտը»-ի հայտարարության մեջ։
Ընկերությունը կարծում է, որ Ռոսնեֆտի ակտիվների վերաբերյալ Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության որոշումը խախտում է շուկայական տնտեսության բոլոր սկզբունքները։
«Ռոսնեֆտը» դա դիտարկում է որպես շուկայական տնտեսության բոլոր հիմնարար սկզբունքների, մասնավոր սեփականության անձեռնմխելիության սկզբունքի վրա կառուցված ժամանակակից հասարակության քաղաքակրթական հիմքերի խախտում», — ասվում է ընկերության հայտարարության մեջ:
Ընկերությունը կարող է դիմել դատարան ՝ իր ակտիվները գերմանական իշխանությունների վերահսկողության տակ փոխանցելու պատճառով։
«Ընկերությունը հասկանում է, որ Գերմանիայի դաշնային կառավարության կողմից ընդունված որոշումը ժամանակավոր չէ և, ըստ էության, նշանակում է ակտիվների անդառնալի կորուստ: «Ռոսնեֆտը» կմշակի բոլոր հնարավոր միջոցները բաժնետերերի պաշտպանության համար, այդ թվում ՝ դատարան դիմելու համար», — նշված է ընկերության հայտարարության մեջ։