ԱՄՆ-Չինաստան առևտրի ծավալը 2022 թվականին հասել է ռեկորդային 690,59 միլիարդ դոլարի
Չինաստանի հետ ԱՄՆ-ի ներմուծումն ու արտահանումը 2022 թվականին հասել է ռեկորդային 690,59 միլիարդ դոլարի: Այս մասին գրում է «Վեդոմոստի» թերթը ՝ վկայակոչելով ԱՄՆ տնտեսական վերլուծության բյուրոյի (BEA) տվյալները։ Անցյալ տարի Վաշինգտոնը Պեկինից գնել է 536,75 մլրդ դոլարի ապրանք և վաճառել 153,84 մլրդ դոլարով։ Ինչպես նշել է Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի փոխնախագահ Բորիս Կոպեյկինը, Միացյալ Նահանգների արտաքին առևտրի 13%-ը բաժին է ընկնում Չինաստանին։ Նրա խոսքով ՝ ԱՄՆ իշխանությունների կողմից չինական ապրանքների նկատմամբ ցանկացած սահմանափակում ունի մակրոտնտեսական հետեւանքներ, այդ թվում ՝ գնաճի արագացման ռիսկեր։
Հունվարի առաջին կեսին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության մաքսային գլխավոր վարչության մամուլի ծառայությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանի և Չինաստանի միջև երկկողմ առևտրի ծավալը 2022 թվականին տարեկան կտրվածքով աճել է 29,3 տոկոսով, դրամական արտահայտությամբ այդ ցուցանիշը հասել է 1. ռեկորդային բարձր ՝ 190,27 մլրդ դոլար: