ԱՄՆ-ը նախատեսում է արգելել չինական Huawei-ի արտադրանքի մեծ մասի արտահանումը. BBC
ԱՄՆ կառավարությունը դադարեցրել է լիցենզիաների հաստատումը ամերիկյան ընկերությունների համար ՝ ապրանքների մեծ մասը չինական Huawei տեխնոլոգիական հսկա արտահանելու համար,- հաղորդում է BBC-ն։ Դա տեղի է ունենում Բայդենի վարչակազմի կողմից ԱՄՆ տեխնոլոգիաների Չինաստան արտահանման կանոնակարգերի խստացման և ՉԺՀ-ից Թայվան աճող սպառնալիքի ֆոնին, որտեղ արտադրվում են աշխարհի չիպերի մեծ մասը:
Ավելի վաղ Վաշինգտոնը Huawei-ին մեղադրել էր ԱՄՆ ազգային անվտանգությանը սպառնալու և Չինաստանի կոմունիստական ​​կուսակցության հետ համագործակցելու մեջ։ Ընկերությունն ու Չինաստանի կառավարությունը բազմիցս հերքել են այդ մեղադրանքները։ԱՄՆ-ի առևտրի նախարարությունը որոշ ամերիկյան ընկերությունների ասել է, որ այլևս լիցենզիաներ չի տրամադրի Huawei-ին ՝ ամերիկյան տեխնոլոգիաներ արտահանելու համար, հայտնում է Financial Times-ը, որն առաջին անգամ հրապարակեց լուրը: Միաժամանակ Վաշինգտոնը ձգտում է ամբողջովին արգելել ամերիկյան տեխնոլոգիաների վաճառքը չինական հեռահաղորդակցական սարքավորումների հսկային։ Huawei-ը հրաժարվել է մեկնաբանել այս հաղորդումները։
Վերջին տարիներին Շենժենում հիմնված Huawei-ը բախվել է ԱՄՆ արտահանման սահմանափակումների հինգերորդ սերնդի (5G) գերարագ հեռահաղորդակցության սարքավորումների և արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաների համար: