ԵՄ-ն պատժամիջոցների իններորդ փաթեթի շրջանակներում սահմանափակումներ է մտցրել ևս երեք ռուսական բանկերի նկատմամբ
Եվրամիությունը հակառուսական պատժամիջոցների իններորդ փաթեթի շրջանակներում սահմանափակումներ է մտցրել Մոսկվայի վարկային բանկի և Հեռավոր Արևելքի բանկի նկատմամբ։ Սա հետեւում է ԵՄ պաշտոնական ամսագրում տեղադրված փաստաթղթից։ Այս վարկային հաստատությունների անունները հայտնվում են սահմանափակող միջոցների ենթակա անձանց և ընկերությունների ցանկում։ Բացի այդ, Եվրամիությունը ներառել է նաև Համառուսական Տարածաշրջանային Զարգացման Բանկը (RRDB) այն հաստատությունների ցանկում, որոնց հետ գործարքներն ամբողջությամբ արգելված են։
Ավելի վաղ ԵՄ-ում Ռուսաստանի մշտական ​​ներկայացուցչությունը հայտարարել էր, որ պատժամիջոցների հաջորդ փաթեթն անօրինական է։ Պատժամիջոցների մեքենան, ինչպես նշել են դիվանագետները, չի դանդաղում։ ԵՄ-ի նպատակն է ճնշում գործադրել ինքնիշխան պետությունների վրա:
Դեկտեմբերի 16-ին Եվրամիության խորհուրդն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների իններորդ փաթեթը։ Այն ներառում էր երկակի նշանակության ապրանքների արտահանման սահմանափակումներ և ավիացիոն և տիեզերական արդյունաբերության ապրանքների և տեխնոլոգիաների արտահանման արգելքներ, ռուսական «ևս երկու» բանկերի ակտիվները սառեցված են, ինչպես նաև НТВ-ի հեռարձակման լիցենզիաների կասեցման գործընթաց։ Նախաձեռնվում են НТВ Мир, «Россия 1» հեռուստաալիքները, «РЕН ТВ» և Առաջին ալիքը։Եվրամիությունը երկարաձգում է նաև Ռուսաստանի էներգետիկայի և հանքարդյունաբերության ոլորտներում նոր ներդրումների արգելքը։