Ռուսաստանում ամերիկյան Snapchat-ը տուգանվել է 1 միլիոն ռուբլիով
Մոսկվայի դատարանը տուգանել է ամերիկյան Snap Inc. 1 միլիոն ռուբլի ՝ Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում ռուս օգտատերերի տվյալները տեղայնացնելուց հրաժարվելու համար։ Այս մասին հինգշաբթի հայտնել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը Համաշխարհային դատարանի թիվ 422 շրջանի դահլիճից, որտեղ կայացվել է որոշումը։
Snap Inc. ամերիկյան ընկերություն է, որին պատկանում է Snapchat մեսենջերը։ Սա բջջային հաղորդագրությունների հավելված է ՝ կցված լուսանկարներով և տեսանյութերով: Snapchat-ի հիմնական հասկացություններից մեկն այն է, որ փոխանցված պատկերներն ու հաղորդագրությունները հասանելի են ստացողին կարճ ժամանակով։
Անցյալ տարի Ռոսկոմնադզորը բացահայտել է անձնական տվյալների մասին օրենքի խախտման 46 դեպք։ Այն պարտավորեցնում է ռուսական և արտասահմանյան ընկերություններին ռուսների անձնական տվյալները պահել միայն Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Տեղայնացման պահանջը վերաբերում է արտասահմանյան ընկերություններին, որոնք ֆիզիկական ներկայություն չունեն Ռուսաստանում, բայց գործում են երկրի ներսում: Ռուսաստանի Դաշնությունում ռուս օգտատերերի տվյալների բազաների տեղայնացման պահանջը գործում է 2015 թվականից, սակայն պատասխանատվությունը սահմանվել է 2019 թվականին։
Մինչ օրս ռուս օգտատերերի անձնական տվյալների պահպանումը տեղայնացվել է Ռուսաստանի Դաշնությունում արտասահմանյան ընկերությունների մոտ 600 ներկայացուցչությունների կողմից, այդ թվում ՝ Apple, Microsoft, LG, Samsung, PayPal, Booking և այլն: Օրենքի խախտումը տեղայնացման առումով իրավաբանական անձանց համար պատժվում է տուգանքով ՝ մինչև 6 միլիոն ռուբլի, կրկնակի խախտման դեպքում ՝ մինչև 18 միլիոն ռուբլի։