ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2024թ. հունվար-մայիս ամիսներին պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 1,029,065.0 մլն դրամ, ինչը 20․4%-ով ավելի է 2023 թ.-ի համադրելի ցուցանիշի համեմատ։ Միայն մայիս ամսին ծախսերը կազմել են 211,938.8 մլն դրամ։
Գործառական դասակարգման խմբերի ծախսեր
Ընդհանուր բնույթի հանրային ծառայություններ
Այս ոլորտում ծախսերը զգալիորեն աճել են 42.7%-ով և կազմել 287,117.7 մլն դրամ։ Այս աճը կարելի է կապել հանրային ծառայությունների ոլորտի բարելավման և զարգացման ծրագրերի հետ։
Պաշտպանության ոլորտ
Պաշտպանության ծախսերը նվազել են 3․6%-ով՝ հասնելով 141,849.1 մլն դրամի։ Նվազումը, հավանաբար, պայմանավորված է նոր ռազմավարական ծրագրերի վերանայմամբ։
Հասարակական կարգ, անվտանգություն և դատական գործունեություն
Այս ոլորտի ծախսերը աճել են 14․1%-ով՝ կազմելով 74,135.3 մլն դրամ։ Աճը պայմանավորված է անվտանգության ապահովման և դատական համակարգի բարեփոխումների հետ։
Տնտեսական հարաբերություններ
Տնտեսական հարաբերությունների ոլորտում ծախսերը նվազել են 8․7%-ով՝ կազմելով 43,919.3 մլն դրամ։ Նվազումը կարող է պայմանավորված լինել արտաքին տնտեսական ծրագրերի վերանայմամբ։
Շրջակա միջավայրի պաշտպանություն
Այս ոլորտում ծախսերը նվազել են 17%-ով՝ կազմելով 2,359.5 մլն դրամ։ Նվազումը հնարավոր է կապել շրջակա միջավայրի պահպանության միջոցառումների հետ։
Բնակարանային շինարարություն և կոմունալ ծառայություններ
Այս ոլորտում ծախսերը աճել են զգալիորեն՝ 103․8%-ով, կազմելով 3,134.9 մլն դրամ։ Աճը կարող է պայմանավորված լինել բնակարանային շինարարության և կոմունալ ծառայությունների զարգացման ծրագրերով։
Առողջապահություն
Առողջապահության ոլորտում ծախսերը աճել են 8․6%-ով՝ կազմելով 49,728.1 մլն դրամ։ Աճը պայմանավորված է առողջապահական ծառայությունների բարելավման և զարգացման ծրագրերով։
Հանգիստ, մշակույթ և կրոն
Այս ոլորտում ծախսերը նվազել են 2%-ով՝ հասնելով 13,994.9 մլն դրամի։ Նվազումը հնարավոր է պայմանավորված լինի մշակութային միջոցառումների կրճատմամբ։
Կրթություն
Կրթության ոլորտի ծախսերը աճել են 18․7%-ով՝ կազմելով 70,723.8 մլն դրամ։ Աճը պայմանավորված է կրթական համակարգի բարելավման ծրագրերով։
Սոցիալական պաշտպանություն
Սոցիալական պաշտպանության ոլորտում ծախսերը աճել են 23.7%-ով՝ կազմելով 342,102.4 մլն դրամ։ Աճը պայմանավորված է սոցիալական աջակցության և պաշտպանության միջոցառումների հետ։
Այս տվյալները ցույց են տալիս, որ 2024թ. պետական բյուջեի ծախսերի հիմնական աճը գրանցվել է հանրային ծառայությունների, բնակարանային շինարարության և սոցիալական պաշտպանության ոլորտներում, մինչդեռ որոշ ոլորտներում նկատվում է ծախսերի նվազում։