Պետական պարտատոմսերի բորսայական շուկա
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում  հուլիսին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 58․5 մլրդ ՀՀ դրամ:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը հուլիսին կազմել է ավելի քան 8․5 մլրդ ՀՀ դրամ։ Առևտրի առկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 58 գործարք:
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի, թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի հուլիս ամսվա շուկայի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 28․89%-ով և կազմել է ավելի քան 542 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 4.75 մլրդ դրամ, որը աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 70%-ով։ Հաշվետու ժամանակահատվածում կորպորատիվ պարտատոմսերով կնքվել է 434 գործարք։
Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 116։
Զաբյուղային ՌԵՊՈ և ՌԵՊՈ գործարքներ
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 5․7 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 123%-ով: Հուլիսին կնքվել է 42 ռեպո գործարք։ Ակտիվություն է գրանցվել նաև զամբյուղային ռեպո հարթակում։ Նախորդ ամսվա համեմատ զամբյուղային ռեպո գործարքների առևտրի ծավալը աճել է 314%-ով և կազմել է մոտ 16․5 մլրդ դրամ։ Զամբյուղային ռեպո հարթակում կնքվել է 10 գործարք։
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը աճել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ 13%-ով և կազմել է ավելի քան 98․5 մլն դրամ, իսկ շուկայի կապիտալիզացիան՝ ավելի քան 319 մլրդ դրամ։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 156 գործարք։
Հուլիսին արտարժույթի հարթակում կնքվել է արտարժույթի 9 գործարք ավելի քան 1․4 մլրդ դրամ ծավալով։