Կառավարությունը մտադիր է ներմուծման ավելացված արժեքի հարկից ազատել գործարարներին
Արդեն երրորդ անգամ Կառավարությունը մտադիր է ներմուծման ավելացված արժեքի հարկից ազատել գործարարներին: Առաջին փուլով արտոնությունը կիրառվեց սարքավորումների ներկրման համար, երկրորդ բարեփոխումով այդ ցանկը համալրվեց, ներառվեցին նաև ներկրվող հումքի որոշ տեսակներ: Էկոնոմիկայի նախարարությունը հիմա էլ Ազգային ժողով է ներկայացրել ևս մի նախագիծ, որով առաջարկվում է սահմանին ավելացված արժեքի հարկատեսակից ազատելու ցանկում մի քանի ապրանքի հետ ներառել ինկուբացիոն ձուն, տոհմային անասունների սերմանյութը, նաև տարեկանի, վարսակի և ցորենի սերմերը, փաթեթավորման նյութերը, բամբակյա մանվածքն ու սինթետիկ մանրաթելը: Գործարարների համար սա սպասված փոփոխություն է:
Գործարարները կշահենª ունենալով հավելյալ շրջանառու միջոցներ: Թռչնաբույծներին, օրինակ ՝ ձեռնտու է ներկրել ոչ թե թռչուն, այլ ինկուբացիոն ձու: Այս ապրանքատեսակը ևս կազատվի ներմուծման ավելացված արժեքի հարկից: