Գնաճի պատճառով արժույթի համաշխարհային շուկայում անորոշություն է
Համաշխարհային արժութային շուկայում գնաճի պատճառով աճում է անորոշությունը։ Այս մասին Փրայմ գործակալությանը հայտնել է Renaissance Credit Bank-ի վերլուծության և ներդրողների հետ փոխգործակցության բաժնի ղեկավար Պավել Ժուրավլևը։ Ըստ Ժուրավլևի ՝ արժութային շուկայի անկայունության հիմնական պատճառը գնաճն է։ Օրինակ ՝ Եվրոպայում սպառողական գների ինդեքսի աճը ապրիլի վերջին կազմել է 7,5%, իսկ ԱՄՆ-ում ՝ 8,5%։
«Հունվարին ԱՄՆ-ի առևտրային դեֆիցիտի մինչև 85 մլրդ դոլարի աճի ֆոնին, որը պայմանավորված էր արտահանման նվազմամբ ՝ ներմուծվող ապրանքների ծավալի համեմատ, առևտրաշրջանառության հետագա դինամիկայի անորոշությունը կարող է ազդել նաև արժույթների նկատմամբ դոլարի անկայունության վրա»,- նշել է փորձագետը։ Նա հավելել է, որ այժմ գլոբալ անկայունության լրացուցիչ աղբյուր է Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև Եվրամիության որոշումը ՝ հրաժարվել ռուսական ռեսուրսներից։ Այս ամենը բերում է ածխաջրածինների գների բարձրացման ՝ էլ ավելի արագացնելով գնաճը։
Մայիսի 10-ին BitRiver-ի ֆինանսական վերլուծաբան Վլադիսլավ Անտոնովն ասել է, որ արտարժույթի շուկայում լուրջ փոթորիկ պետք չէ սպասել, քանի դեռ արտահանողների կողմից արտարժույթի եկամուտների պարտադիր վաճառքը չեղարկվել է և ռուսական բաժնետոմսերը վաճառել ոչ ռեզիդենտներին։