Forbes. Ցուկերբերգը կորցրել է 11 միլիարդ դոլար Meta-ի բաժնետոմսերի արժեքի անկման հետևանքով
Meta Corporation-ի Մարկ Ցուկերբերգի կարողությունը եռամսյակային հաշվետվությունների հրապարակումից հետևում է, որ ընկերության բաժնետոմսերի անկումից հետո նվազել է 11 միլիարդ դոլարով,- գրել է Forbes-ը։
Հրատարակության տվյալներով ՝ Ցուկերբերգն այժմ ունի 36 մլրդ դոլար։ Ձեռնարկատերը աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում 25-րդ տեղից տեղափոխվել է 29։
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Meta-ն այս տարվա երրորդ եռամսյակում գրանցել է շահույթի կրկնակի անկում։ Բրիտանական Financial Times թերթի տվյալներով ՝ ընկերությունը կորցրել է իր շուկայական կապիտալիզացիայի 19%-ը ՝ 2022 թվականի հուլիս-սեպտեմբեր ամիսների թույլ արդյունքների հետևանքով։ Զուտ եկամտի 52%-ով անկումը տարեկան կտրվածքով մինչև 4,4 մլրդ դոլար տվյալ ժամանակահատվածում հանգեցրել է ներդրողների «զանգվածային արտահոսքի» ընկերության բաժնետոմսերից:
Meta Financial Times-ի ներդրումային գրավչության անկման պատճառը թվային գովազդի հատվածից եկամտի կրճատումն էր և արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաների զարգացման ընկերության քաղաքականության նկատմամբ անվստահությունը։