Bloomberg. Եվրոպայում հացթուխներն ու գարեջրագործները կարող են փակել իրենց բիզնեսները գազի պակասի պատճառով
Եվրոպայում գազի պակասը ստիպել է գարեջրագործներին և հացթուխներին մտածել իրենց բիզնեսը փակելու մասին։ Այդ մասին հայտնում է Bloomberg-ը ՝ հղում անելով շուկայի ներկայացուցիչներին։
Եվրոպայում էներգետիկ ճգնաժամը շղթայական ռեակցիա է առաջացրել ողջ տարածաշրջանում։ Ամբողջ աշխարհում գարեջրագործներն ու հացթուխները տուժում են գազի և էլեկտրաէներգիայի բարձր գներից։ Դրա պատճառով որոշ ձեռնարկություններ կրճատում են արտադրությունը, իսկ մյուսները մտածում են բիզնեսի ամբողջական փակման մասին,- նշել է հրատարակությունը։
Գործակալության տվյալներով ՝ Եվրոպայում էներգակիրների գների աճից տուժում են ինչպես փոքր գարեջրագործները, այնպես էլ խոշոր ընկերությունները։ Բելգիական Delirium Tremens գարեջրի գործարանը, օրինակ, վերջին դարում առաջին անգամ բախվում է արտադրության դադարեցման իրական ռիսկի: Իսկ ընտանեկան բիզնեսի սեփականատեր Ալեն դե Լեթը դժգոհեց, որ ածխաթթու գազի պաշարները մի քանի օրից կսպառվեն, և արտադրությունը կարող է դադարեցվել 1906 թվականից ի վեր առաջին անգամ։ Այս ամենը կարող է տեղի ունենալ այն պատճառով, որ մեկ տոննա ածխաթթու գազը կտրուկ թանկացել է ՝ 250-ից հասնելով 3,35 հազար տոննայի։
Հրապարակման մեջ նշվում է, որ Wittenberg Gemuese գյուղատնտեսական ընկերությունը, որը լոլիկ, ելակ և պղպեղ է աճեցնում, սկսել է կորցնել տաքացումն ու տաք ջուրը, և առանց դրա ջերմոցները չեն կարող աշխատել։ Իսկ Շվեդիայի ամենամեծ հացաբուլկեղենը ՝ Pågen-ը, նշել է, որ կարող են լինել մատակարարման խափանումներ: