Մոսկվայում երկրորդային շուկայի բնակարանների վաճառքի ծավալը 11 ամսում նվազել է 21%-ով․ РИА Новости
Մոսկվայի բնակարանների երկրորդային շուկայում 2022 թվականի հունվարից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում գործարքների թիվը 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 21%-ով ՝ հասնելով 118,6 հազարի,- այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին ՝ հղում անելով մայրաքաղաքի Rosreestr վարչության մամուլի ծառայությանը։
Նշվում է, որ նոյեմբերին գործակալությունը գրանցել է բնակարանների առուվաճառքի 10,8 հազար պայմանագիր, ինչը 6%-ով պակաս է հոկտեմբերի համեմատ և 22%-ով ցածր ՝ 2021 թվականի նոյեմբերի համեմատ։ «Երկարաժամկետ վիճակագրության հիման վրա տարվա վերջին ամսում վաճառքի ցուցանիշներն ավանդաբար աճ են ցույց տալիս, եթե նույնիսկ դեկտեմբերին այդ ցուցանիշները մնան նոյեմբերի մակարդակին, ապա տարեկան ցուցանիշի նվազումը 25%-ից ավելի չի լինի։ մինչև 2021 թվականը»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Նոյեմբերի երկրորդ կեսին անշարժ գույքի շուկայի փորձագետ Կոնստանտին Բարսուկովը կանխատեսել էր երկրորդային շուկայի բնակարանների գների աճ 2023 թվականի աշնանը։ Նրա խոսքով, մինչև 2022 թվականի վերջը շուկայի այս հատվածում բնակարանների արժեքը կարող է նվազել 15-20 տոկոսով։ Դեկտեմբերի սկզբին «Սդելկա» ներդրումային և ֆինանսական ընկերությունը հայտնեց, որ 2022 թվականի հոկտեմբերին Մոսկվայում և Մոսկվայի մարզում բնակարանների շտապ վաճառքի համար դիմումների թիվը աճել է գրեթե 52 տոկոսով: