Ռուսաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը 10 ամսում գերազանցել է 4 միլիարդ դոլարը. «Известия»
Դկտ 5, 2022 13:49
ՌԴ Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավարի տեղակալ Վլադիմիր Իվինը հայտնել է, որ 2022 թվականին Ռուսաստանի և Իրանի միջև ապրանքաշրջանառությունը գերազանցել է 4 միլիարդ դոլարը, այս մասին նա ասել է «Իզվեստիա» թերթին։ Նրա խոսքով, արտահանումն աճել է 27%-ով, իսկ ներմուծումը ՝ 10%-ով։ Իվինը նշել է, որ ապրանքաշրջանառության աճի հիմնական պատճառը Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան երկրների պատժամիջոցներն են։«Անկասկած, ԵԱՏՄ-ի և Իրանի միջև ազատ առևտրի ժամանակավոր համաձայնագիրը, որն ուժի մեջ է մտնում 2019 թվականի հոկտեմբերի 27-ից, նպաստում է առևտրային գործառնությունների ծավալի աճին»,- հավելել է նա։
Ավելի վաղ Եվրամիությունը Ռուսաստան անօդաչու թռչող սարքեր տեղափոխելու կասկածանքով Իրանից երկու ֆիզիկական և երկու իրավաբանական անձանց սև ցուցակում էր ներառել, ասվում է հրապարակված փաստաթղթից։Նոտայում նշվում է, որ ԵՄ խորհուրդն անհրաժեշտ է համարում այն ​​անձանց ցանկում, որոնց նկատմամբ պետք է սահմանափակումներ մտցվեն, երկու ֆիզիկական և երկու իրավաբանական անձինք «մասնակցեն Ռուսաստանին անօդաչու թռչող սարքերի մշակմանը և մատակարարմանը»։