Շվեյցարիան սառեցրել է 7,95 միլիարդ դոլարի ռուսական ակտիվներ
Շվեյցարիան արգելափակել է 7,5 մլրդ շվեյցարական ֆրանկ (մոտ 7,95 մլրդ դոլար) ռուսական ակտիվները։ Այս մասին հինգշաբթի օրը հայտնել է երկրի էկոնոմիկայի պետական ​​քարտուղարությունը (SECO)։ «2022 թվականի հուլիսի 3-ի դրությամբ ՌԴ քաղաքացիների կամ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց ավանդների գումարը Տնտեսագիտության պետական ​​քարտուղարություն հայտարարագրվել է 46,1 միլիարդ ֆրանկ: ​​2022 թվականի նոյեմբերի 25-ի դրությամբ Շվեյցարիայում սառեցված ակտիվները հասել են 7,5 միլիարդ ֆրանկի»: — նշել են SECO-ում ՝ հավելելով, որ արգելափակված են նաև 15 սեփականություն Շվեյցարիայի վեց կանտոններում։
SECO-ն նշել է, որ «սառեցված ակտիվների չափերը հնարավորություն չեն տալիս դատել պատժամիջոցների արդյունավետության մասին»։ Այս գումարը «կարող է տարբեր լինել ինչպես վերև, այնպես էլ ներքև»: «Սառեցված ունեցվածքը կարող է աճել, մասնավորապես, երբ նոր անձինք ենթարկվում են պատժամիջոցների կամ հաշվի են առնվում նոր ունեցվածքը: Ընդհակառակը, պատահում է, որ նախօրոք արգելափակված գույքը պետք է ազատ արձակվի, եթե անհրաժեշտ ստուգում է իրականացվել», — նշել են գերատեսչությունում: