Ճապոնական Mitsui & Co. և Mitsubishi Corp. դուրս են գրել հարյուրավոր միլիոն դոլարներ. The Rambler
Ճապոնական Mitsui & Co. և Mitsubishi Corp. դուրս են գրել հարյուրավոր միլիոն դոլարներ (1,7 միլիարդ դոլար, 218 միլիարդ իեն) ՝ կապված ռուսական «Սախալին-2» նախագծում իրենց ներդրումների հետ։ Առաջին ընկերության հաշվետվությունից հետևում է վերագնահատումը 136,6 մլրդ իենի չափով, երկրորդի հաշվետվությունից ՝ 81,13 մլրդ:
Mitsui & Co. և Mitsubishi-ն Sakhalin Energy-ի բաժնետերերն են, նրանց բաժնետոմսերը կազմում են համապատասխանաբար 12,5 և 10 տոկոս։ Երկու ընկերություններն էլ, տեղեկացնելով գնահատման նվազման մասին, մատնանշում են ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ՝ ավելի քան մեկ ամիս առաջ ստորագրված հրամանագիրը։ Փաստաթուղթը ենթադրում է, որ «Սախալին Էներջի»-ի փոխարեն «Սախալին-2» նախագծի օպերատոր կդառնա Ռուսաստանի կողմից ստեղծված ձեռնարկությունը։
Երկու ճապոնական ձեռնարկություններն էլ, ընդ որում, չեն բացառում նոր ընկերության մասնակցությունը։ Mitsubishi-ն նշում է, որ այժմ խորհրդակցում է իր կառավարության և գործընկերների հետ այս հարցում և պարզաբանում է, որ ակտիվների արժեքը կարող է աճել կամ նվազել ՝ կախված հանգամանքներից։
Երկրի էկոնոմիկայի, առևտրի և արդյունաբերության նախարար Կոիչի Հագիուդան, ըստ ՏԱՍՍ-ի, օգոստոսի 2-ին պարզաբանել է, որ Ճապոնիան դեռ տեղեկատվություն չի ստացել նախագծի նոր օպերատորի մասին։ Նրա խոսքով ՝ անցյալ շաբաթ ԱՄՆ պաշտոնյաների հետ հանդիպման ընթացքում Տոկիոն Վաշինգտոնին տեղեկացրել է «Սախալին-2»-ում իր մասնաբաժինը պահպանելու մտադրության մասին։ Համապատասխան մտադրությունների մասին ճապոնական կողմը հայտարարել էր հուլիսի կեսերին։
Shell-ը մնում է նախագծի մեկ այլ օտարերկրյա բաժնետեր (27,5 տոկոս), մնացածը պատկանում է «Գազպրոմին»: