Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը հասել է նոր մակարդակի. ինչ են ցույց տալիս թվերը
Հայաստանի արտաքին առևտրաշրջանառությունը 2024 թվականին աճել է 41.5 տոկոսով՝ հասնելով 30 մլրդ 159.1 մլն դոլարի։ Համեմատության համար՝ 2023-ի համեմատ արտահանման աճը կազմել է 53.1 տոկոս, իսկ ներմուծման ծավալներն ավելացել են 33.8 տոկոսով։
Արտահանման աճը գերազանցում է ներմուծումը
2024-ին Հայաստանի արտահանման ծավալը կազմել է 13 մլրդ 92.2 մլն դոլար, ինչը 53.1 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա ցուցանիշից։ Դեկտեմբերին արտահանման ծավալը եղել է 757.4 մլն դոլար, ինչը 1.3 տոկոսով պակաս է նոյեմբերի ցուցանիշից և 48.6 տոկոսով՝ 2023-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից։
Ներմուծման դինամիկան
Ներմուծման ծավալները 2024-ին կազմել են 17 մլրդ 66.9 մլն դոլար՝ 33.8 տոկոսով գերազանցելով 2023-ի ցուցանիշը։ Սակայն դեկտեմբերին ներմուծման ծավալները կրճատվել են 6.5 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 131.5 մլն դոլար։ 2023-ի դեկտեմբերի համեմատ այս ցուցանիշը նվազել է 26.5 տոկոսով։
Տարվա վերջի միտումները
Չնայած 2024-ին գրանցված ընդհանուր աճին, դեկտեմբերին արտաքին առևտրաշրջանառությունը նոյեմբերի համեմատ կրճատվել է 4.4 տոկոսով՝ կազմելով 1 մլրդ 888.9 մլն դոլար։ 2023-ի դեկտեմբերի համեմատ կրճատումը կազմել է 37.3 տոկոս, ինչը կարող է պայմանավորված լինել տարեվերջին առևտրային ակտիվության նվազումով կամ տնտեսության կառուցվածքային փոփոխություններով։
Տվյալները ներկայացվել են 2025 թվականի հունվարի 20-ին ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի հրապարակած տեղեկությունների հիման վրա։