Ալյուրն ու միսն էժանացել են, կաթնամթերքը՝ թանկացել. հուլիս ամսվա գնային փոփոխությունները
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2023թ. հունվար-մարտ ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 14,612.6 տոննա միս։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արտադրության ծավալները նվազել են 3.7%-ով։
Միևնույն ժամանակ, երշիկեղենի արտադրությունը նվազել է 0.9%-ով և կազմել 4,949.1 տոննա, իսկ մսի կիսապատրաստվածքների արտադրությունը նվազել է 17.6% և կազմել 1,101.6 տոննա։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2023թ. հունվար-մայիս ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 3,682.4 հազար լիտր։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արտադրության ծավալներն աճել է 16.3%-ով։
Միևնույն ժամանակ, կարագի արտադրությունն աճել է 63.3%-ով և կազմել 3,003.9 տոննա։ Պանրի արտադրությունը նվազել է 11.9%-ով և կազմել 7,434.1 տոննա։ Կաթնաշոռի արտադրության ծավալներն աճել է 14.6%-ով և կազմել 840.6 տոննա։ Մածունի արտադրությունը նվազել է 0.2%-ով և կազմել 3,661.4 տոննա։ Թթվասերի արտադրությունն աճել է 3.3%-ով և կազմել 2,488.2 տոննա, իսկ պաղպաղակի արտադրությունն աճել է 2.4%-ով և կազմել 3,417.9 հազար լիտր։
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն 2023թ. հունվար-մայիս ամիսներին ամիսներին Հայաստանում արտադրվել է 107,606.4 տոննա հաց։ 2022թ. համադրելի ցուցանիշի համեմատ արձանագրվել է անկում 2.1%-ով։
Միևնույն ժամանակ, ալյուրի արտադրությունը նվազել է 0.1%-ով և կազմել 73,933.2 տոննա։ Ձավարեղենի արտադրությունը նվազել է 3.8%-ով և կազմել 760.3 տոննա։ Մակարոնեղենի արտադրությունն աճել է 7.6%-ով և կազմել 2,387.7 տոննա, իսկ հրուշակեղենի արտադրությունը նվազել է 4.5%-ով և կազմել 3,140.3 տոննա։